03/12/2022
Sintrim Team 12 17 25 16 - 70 -
Retrolls 18 11 7 18 - 54 -

Άκρως απολαυστική η Sintrim Team!

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με αρκετές φιλοδοξίες και από τις δύο ομάδες καθώς οι Sintrim από την μια όχι μόνο πέτυχαν ένα σερί πόντων αλλά μπόρεσαν να πιέσουν τους αντιπάλους τους ειδικά στην αρχή του αγώνα. Οι Retrolls από την άλλη μετά από ένα κακό ξεκίνημα μπόρεσαν να ανακάμψουν και βρεθούν ακόμα και μπροστά στο σκορ με 6 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ξεκίνησε και η αντεπίθεση των Sintrim οι οποίοι χάρης το γρήγορο παιχνίδι τους και τα καλάθια τόσο του Αστέριου Σαλαβάτη όσο και τα μεγάλα σουτ του Τουρόγλου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με το σκορ να είναι 29-29. Οι Retrolls μουδιασμένοι ακόμα από το κακό ξεκίνημα δεν μπόρεσαν να πετύχουν το κάτι παραπάνω και έτσι υποχώρησαν στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό το οποίο έκρινε το παιχνίδι καθώς οι Sintrim στα πρώτα λεπτά ήταν ασύλληπτοι επιθετικά μπόρεσαν να πετύχουν πολλούς συνεχόμενους πόντους και να πάρουν μια μεγάλη διαφορά υπερ τους. Οι Retrolls για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι χάρης στα καλάθια του Γραμματίκα στο ποστ μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα ροντέο καθώς οι Retrolls προσπαθούσαν να μπουν ξανά στην υπόθεση νίκη κάτι όμως που δεν μπορέσαν να πετύχουν χάρης στις αρκετές άστοχες βολές που είχαν. Έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Sintrim με τελικό σκορ 70-54 κάνοντας έτσι την 6η νίκη τους για φέτος στην Master League.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε για ακόμα μια φορά ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double με 24 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Retrolls σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Γιώργος Γραμματίκας ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Καρακώστας 6 (2) , Λιβέρης 7 (1) , Μαυράκης 4 , Μπούζης , Τουρόγλου 20 (4) , Σαλαβάτης 24 Α. , Σαλαβάτης Θ. 4 , Σταυρίδης 5 (1) , Μεταξούδης

Retrolls: Αναγνωστόπουλος 5 (1) , Γραμματίκας 28 (1) , Κεχαγιάς 2 , Ανουσάκης 2 , Τρικαλιώτης , Τσέλιος 9 , Φωτακάκης 8 (1)

Τι μας άρεσε: Το φανταστικό ξέσπασμα των Sintrim.