29/03/2022
Puebla BC 15 14 14 16 - 59 -
Remax Domino 10 15 14 12 - 51 -

Άκρως συναρπαστική νίκη για τους Puebla!

Ένα φοβερό παιχνίδι μας χάρισαν δύο πολύ ανταγωνιστικές ομάδες με το ματς να είναι αρκετά αμφίρροπο μέχρι και το τέλος του όπου νικητές από την μάχη βγήκαν οι Puebla απέναντι στους Remax Domino με σκορ 59-51.

Με ένα πρώτο δεκάλεπτο αρκετά κλειστό για τις δύο ομάδες με την διαφορά να μην ξεφεύγει πάνω από τους 3 πόντους η ομάδα των Puebla κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων παρά τα δύο τρίποντα του Γραμματικού Δημήτρη στην προσπάθεια του να μειώσει. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Remax μπήκαν πιο ανανεωμένοι και έτοιμοι για να μειώσουν την διαφορά , κάτι που κατάφεραν καθώς λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Λεκομπλές Βασίλης με ένα μεγάλο τρίποντο κατάφερε να φέρει το σκορ πάλι υπέρ των Puebla και την διαφορά στους 4. Οι Puebla για ακόμη μια φορά έπρεπε να υπερασπιστούν την διαφορά και τα κατάφεραν καθώς με δύο φανταστικά τρίποντα του Γιώργου Σουρμελίδη η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους , όμως οι Remax έδειξαν ότι δεν το βάζουν εύκολα κάτω και με ένα καλό σερί πόντων κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 3 πόντους λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος έμελλε να είναι και η μοιραία καθώς ένα γκολ φάουλ στο τρίποντο για τον Σουρμελίδη το οποίο συνοδεύτηκε με το 5ο φάουλ του Χουλιάρα Δημήτρη έκρινε το παιχνίδι και οδήγησε τους Puebla στην νίκη. Τέλος οι παίχτες την ομάδας αφιέρωσαν την νίκη στον συμπαίχτη τους και φίλο τους Νίκο Αλεξανδρίδη ο οποίος έχασε τον πατέρα του.

MVP του αγώνα ήταν ο Σουρμελίδης Γιώργος ο οποίος ήταν πολύ κοντά στο triple double έχοντας 19 πόντους , 8 ασίστς και 8 ριμπάουντ , καθώς και ο Γκιουλέκας Γιώργος ο οποίος πέτυχε 24 πόντους.

Για την ομάδα των Remax άξιος αναφοράς είναι ο Χουλίαρας Δημήτρης ο οποίος ήταν κοντά στο double double με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Puebla: Τσιάκαλης , Γιαννακούλας 5 (1) , Λεκομπλές 9 (2) , Σουρμελίδης 19 (5) , Γκιουλέκας 24 (1) , Λαπαρίδης 2

Remax Domino: Παλαντζιάν , Χουλιάρας 20 , Γραμματικός 11 (3) , Ηλιάδης Π. 8 , Ηλιάδης Σ. 10 , Ηλιάδης Η. 2