10/02/2022
Patras Orlando Tragic - - - - - 37 -
Bar Χελώνα - - - - - 31 -

Άξια νίκη για τους φοιτητές του Orlando!

Στα πλαίσια της 9η αγωνιστικής του BPL, οι Patras Orlando Tragic υποδέχθηκαν στο Promitheas Park την BarΧελώνα. Το παιχνίδι ήταν πολύ physical με τις 2 ομάδες να παίζουν με περίσσιο πάθος. Μπορεί η BarΧελώνα να προσπάθησε και να έφτασε στο -6, αλλά η αρμάδα από το Orlando με οδηγό τον αρχηγό της Γοργία καθάρισε το παιχνίδι. 37-31 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο (14-9). Έτρεξαν σωστά στο ανοιχτό γήπεδο, έκλεψαν την μπάλα, έπαιξαν καλή άμυνα και σε γενικές γραμμές ήταν αποδοτικοί. 5 πόντους πέτυχε ο Ευσταθόπουλος, ενώ σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Παπαγεωργόπουλος. Από 1 τρίποντο έβαλαν Σίνος, Σπανός και Λαμπρόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός έπεσε με τα ηνία του αγώνα να παραμένουν στα χέρια της Tragic. 11-11 ήταν το επιμέρους σκορ. Οι ομάδες επιθετικά ήταν άστοχες κάτι το οποίο οφειλόταν και στις δυνατές άμυνες. Τους 5 πόντους συνολικά έφτασε ο Ράπτης και το 1ο του καλάθι έβαλε ο Γοργίας. 5 πόντους έβαλε η νέα μεταγραφή του Σπανού Ροδόπουλος και 2 έκανε τα τρίποντα του ο Σίνος. 25-20 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στους 10 πόντους στην 3η περίοδο. Αργά αλλά σταθερά οι Patras Orlando Tragic επέβαλλαν τον ρυθμό τους και καθήλωσαν τις «χελώνες».4 πόντους είχε ο Παπαγεωργόπουλος και από 1 καλάθι Γοργίας και Λάζαρης. Στους 3 πόντους του Μουλαγιάννη αρκέστηκαν οι φιλοξενούμενοι. 9-4 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 10 πόντους υπέρ των γηπεδούχων, το έργο της BarΧελώνα έμοιαζε πολύ δύσκολο. Μπορεί η αρμάδα του Σπανού να μην τα παράτησε και να έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά με όπλο την άμυνα το Orlando κατάφερε να πάρει την νίκη. 37-31 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης. 2 καλάθια είχε ο Σπανός για τις «χελώνες» και από 2 πόντους Πετρόπουλος και Παπαγεωργίου για το Orlando.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γοργίας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 25:21 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 5 πόντους, 20 ριμπάουντ (5-15), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Orlando Tragic είχαν 14/47 δίποντα (29,8%), 2/18 τρίποντα (11,1%), 3/6 βολές (50%), 51 ριμπάουντ (17-34), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 6/33 δίποντα (18,2%), 5/24 τρίποντα (20,8%), 4/16 βολές (25%), 37 ριμπάουντ (11-26), 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Γοργίας): Μπολάνο 2, Ευσταθόπουλος 5, Πετρόπουλος 2 (8 ριμπ), Γοργίας 8 (10 ριμπ), Ράπτης 5, Λάζαρης 2, Παπαγεωργόπουλος 9, Στεφανόπουλος 2, Παπαγεωργίου 2, Πατρινός (9 ριμπ).

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Ροδόπουλος 5, Λαμπρόπουλος 6, Παπαδόπουλος, Τσίρος, Σπανός 9 (8 ριμπ), Σίνος 6, Μουλαγιάννης 5 (20 ριμπ).

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος που αν και έβαλε μόλις 1 καλάθι, αμυντικά αποτελούσε τον πυλώνα των γηπεδούχων!

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Γοργία από την μία και η απόδοση του Μουλαγιάννη από την άλλη!