30/10/2020
Vatos Krokos 13 18 7 18 - 56 -
Kourkoutes BC 11 7 12 20 - 50 -

Άξιοι νικητές οι Vatos Krokos!

Με τους Vatos Krokos καλύτερους στο μεγαλύτερο σημείο του παιχνιδιού και αντέχοντας στην πίεση από τους Kourkoutes, η παρέα του Βιντζηλαίου και του καταπληκτικού Χριστόπουλου πήρε τη νίκη με 56-50, στην αναμέτρηση που έλαβε μέρος στο Athens Sports Hall του Κολωνού.

Προσπαθώντας εξαρχής να πιέσουν τη μπάλα ξεκίνησαν τον αγώνα οι Kourkoutes, με τον Τσάκωνα να αποτελεί σταθερή αξία στον επιθετικό τομέα. Οι Χριστόπουλος και Μπιστούνας από την άλλη ήταν εύστοχοι στις προσπάθειες τους και έδωσαν προβάδισμα στους Vatos με 13-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δίδυμο Μπιστούνας και Χριστόπουλος συνέχισε να είναι αποδοτικό, ο Λάζος και ο ενεργητικός Καλλίτσας έδωσαν τις απαραίτητες βοήθειες και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν παράλληλα τα πολλά λάθη των αντιπάλων του, μπαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 31-18.

Τρωιάνος και Τσάκωνας αποφάσισαν πως έπρεπε να δώσουν το κάτι παραπάνω επιθετικά για Kourkoutes, με την άμυνα παράλληλα στις αρχές του δεύτερου μέρους να … σπάει κόκκαλα, μην επιτρέποντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν ούτε ένα πόντο! Ένα 5-0 σερί των γηπεδούχων προς το τέλος επανέφερε τη διαφορά στους οχτώ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 38-30.

Ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο για τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (45-44), με τον Νακόπουλο να είναι καλός σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Χριστόπουλος, Διακάτος και Μπιστούνας δεν άφησαν την καλή μέχρι εκείνο το σημείο εικόνα που είχαν οι Vatos να πάει … στράφι, εκτελώντας σε κρίσιμα σημεία και οδηγώντας τους Vatos Krokos στη νίκη με τελικό σκορ 56-50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άλκης Χριστόπουλος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Kourkoutes ξεχώρισε ο Γιώργος Τσάκωνας με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Vatos Krokos είχαν 12/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/19 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Kourkoutes είχαν 22/54 δίποντα, 0/21 τρίποντα, 6/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 2, Βιντζηλαίος 7 (11 ριμπ.), Διακάτος 3, Χριστόπουλος 18, Μπιστούνας 14, Καλλίτσας 8, Τζανής 4.

Kourkoutes BC (Αθανασίου): Νακόπουλος 13 (12 ριμπ.), Μεγαγιάννης 6, Δαιμονάκος, Σαρακινός, Τριανταφύλλου, Πλέστης, Βεϊσάκης 4, Τσάκωνας 17 (12 ριμπ.), Τρωιάνος 10.

Τι μας άρεσε: Ο πολύ όμορφος ρυθμός του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Τα 0/21 τρίποντα από Kourkoutes!