11/05/2022
Sicarios BC 16 21 11 19 - 67 -
Άξονας BC 21 21 18 14 - 74 -

Άξιος Πρωταθλητής ο Άξονας!

Μετά από έναν φοβερό τελικό γεμάτο ένταση και πάθος ο Άξονας θα καταφέρει να κερδίσει τους Sicarios με σκορ 67-74 και να στεφθεί Πρωταθλητής της Winter Master Thessaloniki League για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Ο Άξονας τερματίζοντας τρίτος στην κανονική διάρκεια κατάφερε να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε ομάδα υπήρξε στο πέρασμά της και οι Sicarios οι οποίοι φάνταζαν φαβορί χάρης στην εξαιρετική τους πορεία κατακτώντας την πρώτη θέση στην Regular Season , όμως έπεσαν μαχόμενοι στο τελικό κερδίζοντας όμως το σεβασμό όλων των ομάδων.

Οι Sicarios θα ξεκινήσουν ιδανικά το παιχνίδι βάζοντας 2 τρίποντα ένα ο Πολύζος και ένα ο Παπαθανασίου και θα κάνουν το σκορ 6-0 δείχνοντας από την αρχή ότι δεν θα είναι ένας εύκολος αγώνας για τον Άξονα. Όμως ο Άξονας θα απαντήσει γρήγορα και έτσι με ένα καλάθι του Κωστακίδη και ένα φοβερό τρίποντο του Ερμείδη η διαφορά θα μειωθεί στον έναν πόντο (6-5). Από εκεί και ύστερα ο Άξονας θα μπορέσει να πάρει κεφάλι στο σκορ όπου με δύο εύστοχες βολές του Γιοσμά , μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Αχτσή αλλά και ένα ακόμα τρίποντο του Ερμείδη το σκορ θα φτάσει στο 10-14 πέντε λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Τελικά ένα όμορφο καλάθι του Παπαθανασίου στο αιφνιδιασμό μετά από ασιστ του Ρέμπελου θα διαμορφώσει το τελικό σκορ 16-21.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Άξονας θα βγάλει μια τρομερή ενέργεια μέσα στο γήπεδο και με αποτελεσματικές άμυνες θα μπορέσει να βγάλει στο αιφνιδιασμό τον Αχτσή ο οποίος και θα σκοράρει δύο φορές δίνοντας στην ομάδα του την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με 7 πόντους. Ο Μητσάκης όμως είχε άλλη άποψη για αυτό και έτσι με ένα τρίποντο αλλά και με δύο προσωπικά του καλάθια θα φέρει το ματς στα ίσα (25-25). Όμως τα πολλά λάθη των Sicarios θα τους κοστίσουν και έτσι ο Άξονας παίζοντας τρομερή άμυνα θα μπορέσει να ανακάμψει και με ένα καλάθι του Κυπριανίδη η διαφορά θα φτάσει τους 6 πόντους κάτι που αναγκάζει τους Sicarios σε time out. Ο Αχτσής με ένα φοβερό eurostep θα ανεβάσει την διαφορά στους 7 όμως ο Μητσάκης με ένα καλάθι στο τέλος της περιόδου θα κάνει το σκορ 37-42 το οποίο θα είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος θα αρχίσει εξαιρετικά για τον Άξονα καθώς ο Ερμείδης θα βρεθεί για ακόμη μια φορά στο αιφνιδιασμό και θα πετύχει το καλάθι που θα στείλει το σκορ στο 37-44. Ο Κωστακίδης με μια εξαιρετική κίνηση στην ρακέτα θα καταφέρει να περάσει τον προσωπικό του αντίπαλο και να πετύχει το καλάθι , καθώς και στην συνέχεια ο Ερμείδης με ένα mid range σουτ θα διευρύνει την διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων κάνοντας το σκορ 42-52. Η μόνη αντίδραση των Sicarios θα είναι ένα τρίποντο καλάθι και φάουλ του Μητσάκη το οποίο θα κατεβάσει την διαφορά στους 9 πόντους 2 λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ερμείδης όμως για ακόμη μια φορά δεν έχει πει την τελευταία του λέξη και με ένα καλάθι θα κάνει το σκορ 48-60 το οποίο θα είναι και σκορ δεκαλέπτου.

Οι Sicarios προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν στο παιχνίδι και έτσι με δύο καλάθια των Ανδριά και Πανταζή οι γηπεδούχοι θα μειώσουν την διαφορά στους 7 πόντους (55-62) κάτι που θα αναγκάσει τον Άξονα να πάρει time out. Ο Μητσάκης όμως έρχεται για να δώσει νέα πνοή στο ματς και με ένα καλάθι και φάουλ να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία θα φτάσει στους 3 πόντους 4 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Στην συνέχεια ο Μητσάκης με μια ανεπανάληπτη κίνηση θα κάνει το σκορ 64-65 και το παιχνίδι ξαφνικά θα πάρει φωτιά , αλλά τα συμπληρωμένα φάουλ και τα καλάθια του Κωστακίδη θα διαμορφώσουν το τελικό σκορ 67-74 το οποίο κάνει τον Άξονα back to back Πρωταθλητές του Winter Master Thessaloniki League 2021/2022.

Έτσι πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για το ήθος , την αγωνιστικότητα και το πάθος το οποίο έδειξαν σε έναν συναρπαστικό αγώνα γεμάτο εκπλήξεις και θέαμα.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης ο οποίος άγγιξε το double double με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκος Ερμείδης ο οποίος πέτυχε 32 πόντους.

Για την ομάδα των Sicarios άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Μητσάκης με 29 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Sicarios: Λεφάκης , Ανδριάς 6 , Γιαντσής , Ρέμπελος , Ξιούφης , Παπαθανασίου 14 (1) , Μητσάκης 29 (3) , Πολύζος 8 (1) , Πανταζής 9 , Τσιλιγκαρίδης 1 , Συμεωνίδης

Άξονας: Αχτσής 10 , Τζιβάνης 2 , Ερμείδης 32 (3) , Κωστακίδης 19 (1) , Κυπριανίδης 2 , Γιοσμάς 2 , Τραχανέλης 3 (1) , Αντικατζίδης 4