28/03/2023
Άξονας BC 20 21 23 33 - 97 -
Hoston Celtics 18 9 19 17 - 63 -

Ακόμα μία νίκη για τον Άξονα!

Ξεκίνησαν δυνατά οι δύο ομάδες τον αγώνα στην προσπάθεια τους να πάρουν το προβάδισμα, προσφέροντας όμορφο θέαμα στους θεατές. Ο Άξονας τελικά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Τζιβάνη και του Κωστακίδη, όμως οι Hoston Celtics απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Καρκαλέτση και του Δώγου διαμορφώνοντας το 20-18.

Η ομάδα του Άξονα ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τον Κωστακίδη, τον Γκούμα και τον Μαργώνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Hoston Celtics παρά τις προσπάθειες του Γκουτζαμάνη, δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 41-27.

Ο Άξονας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο με τον Γουγουλάκη, τον Γκάτζιο και τον Κυπριανίδη να βρίσκουν ρυθμό και να βοηθάνε την ομάδα τους να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Hoston Celtics μπήκαν συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να απαντήσουν στα καλάθια που δέχτηκαν με τον Γκουτζαμάνη και τον Καρκαλέτση να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 64-46.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες χαλάρωσαν την άμυνα τους προσφέροντας μερικές όμορφες φάσεις στους θεατές. Οι Hoston Celtics βρήκαν σκορ με τον Δώγο και τον Καρκαλέτση να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως ο Άξονας με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 97-63.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 46 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρκαλέτσης με 21 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Άξονας: Κωστακίδης 46(8), Γκάτζιος 5(1), Τζιβάνης 5(1), Γκόφας, Κυπριανίδης 10, Μαργώνης 8(2), Γκούμας 11, Γουγουλάκης 12(1).

Hoston Celtics: Καλλασίδης 4, Μισιρλής, Καρκαλέτσης 21(3), Γεωργίου 3(1), Ντουνούσης, Δώγος 17, Γκουτζαμάνης 18, Παπασιώπης.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση του Άξονα.