03/04/2024
Gunners 13 8 11 24 - 56 -
Blastiakos 17 15 10 12 - 54 -

Χαλάρωσε, αλλά δεν το πλήρωσε ο Blastiakos!

Oι Gunners πήραν την νίκη με σκορ 56-54, όμως ο Blastiakos με το αβαντάζ του +20 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά της Evolution League και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Master League.

O Blastiakos είχε αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα μετά την νίκη 70-50 στο πρώτο ματς. Οι Gunners, με πρωταγωνιστή τον Ακουμιανάκη στην επίθεση, ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 11-8. Τροχαλιάς και Τυροπώλης ήταν ζεστοί από την περιφέρεια και έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Blastiakos συνέχιζε να αυξάνει την διαφορά και με καλάθι του Τροχαλιά η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (15-26). Οι Gunners δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και σε συνδυασμό με την βαριά ήττα του πρώτου ματς, η κατάσταση φαινόταν μη αναστρέψιμη. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους και η πρόκριση του Blastiakos στα προημιτελικά της Evolution League είχε κλειδώσει. Με σερί 11-0 οι Gunners μάζεψαν κάπως την διαφορά μειώνοντας σε 32-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 32-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει. Οι Gunners ήταν αυτοί που είχαν τη μεγαλύτερη διάθεση να πάρουν την νίκη και τα κατάφεραν τελικά με σκορ 56-54. Ο Blastiakos πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά της Evolution League, όπου θα αντιμετωπίσει τους Komodo Dragons.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Κογιώνης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Gunners (Πάνιας): Πάνιας 7, Ακουμιανάκης 14, Καραμπέτσος 2, Ζούρος, Κογιώνης 16, Καλογιαννίδης, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 9, Πατσίκας 8.

Blastiakos (Γεροντάκης): Τροχαλιάς 17, Τυροπώλης 12, Σωτηρίου 9, Γεροντάκης 7, Αβαγκιάν 2, Παντελάκης 7.

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των Gunners για την νίκη παρά την ήττα με μεγάλη διαφορά στο πρώτο ματς.