08/10/2019
San Antonio Smurfs 16 17 19 12 - 64 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 7 14 6 - 42 -

Άλεξ Σταύρου ο ταχυδακτυλουργός!

Την δεύτερη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Cup πήραν το βράδυ της Κυριακής οι San Antonio Smurfs, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα του Αρισταίου με 64-42 στον Μπόθο, με τον Άλεξ Σταύρου να είναι απλά «μαγικός» με 28 πόντους!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στην έναρξη του αγώνα, με τους San Antonio Smurfs να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με προσωπικό show του Σταύρου με 11 πόντους, προηγήθηκαν με 16-15. Ο Γιώργος Παούρης με 9 πόντους και ο Ρουσουνέλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των μπλε, με τον Βαλέρα να προσθέτει 2.

Στην δεύτερη περίοδο τα Στρουμφάκια πάτησαν γκάζι, έτρεξαν 17-7 επιμέρους σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 11 πόντων, 33-22, χάρη σε 6 πόντους του Γκουρογιάννη, 5 του Μανδρώνη και άλλους τόσους του Σταύρου. Τον Αρισταίο προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κανιάς και Βασίλης Παούρης, με τον πρώτο να βάζει 4 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με τους Γιώργο Παούρη (5π), Βασίλη Παούρη και Βαλερά να μπαίνουν δυνατά στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Δεμένεγα πλησίασε στο καλάθι, 33-31. Ωστόσο, οι Smurfs βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με δράστες τους Αλέξη (6π), Μανδρώνη (5π), Καλαϊτζόγλου (3π) και Σταύρου (3π), ξέφυγαν για πρώτη φορά στους 16, 52-36, τρέχοντας 19-5 επιμέρους σκορ.

Ασταμάτητος ήταν ο Άλεξ Σταύρου και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 9 δικούς του πόντους, οδήγησε την παρέα του στη νίκη με 64-42. Δεν μπόρεσε ο Αρισταίος να βρει ρυθμό στα τελευταία λεπτά, με τους Κανιά και Βαλερά να σημειώνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 16/41 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές, 11/47 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των San Antonio Smurfs ο Σταύρου με 28 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 6/11 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος για τον Αρισταίο ο Βαλεράς με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, σέρβιρε 4 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λαθάκια.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Νίκας 1, Καλαϊτζόγλου 6 (1), Αλέξης 6, Ζαρζαβάτζης 2, Γκουρογιάννης 10, Παπαζώης 1, Μανδρώνης 10 (2), Σταύρου 28 (4)

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 3, Μουζάκης, Κανιάς 6, Κορασίδης, Βαλεράς 10, Παούρης Ν. 1, Παούρης Γ. 17 (2), Παούρης Β. 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξωπραγματική εμφάνιση του Άλεξ Σταύρου!