18/06/2024
Miami Heets 9 13 15 19 - 56 -
Brazzerzz Beachterzz 19 14 10 17 - 60 -

«Αλύγιστοι» οι Brazzerzz Beachterzz!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Brazzerzz Beachterzz οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν σε ένα δυνατό ματς κόντρα στους Miami Heets με 56-60. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τους άφησε… καβάντζα μία διαφορά ασφαλείας την οποία μπόρεσαν να διαχειριστούν μέχρι τέλος για να φτάσουν στη 5η νίκη τους (5-3). Από την άλλη οι Heets πλήρωσαν το κακό ξεκίνημά τους και βρέθηκαν να κυνηγούν σε όλο το ματς και τελικά να μην γλιτώνουν την 4η ήττα τους (4-4).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί τριπόντων, με τον Παπαδόπουλο να κάνει την αρχή για το 3-0 και τον Ζώτο να έχει διπλή απάντηση για το 3-6. Ο Κούρκουλος ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 3 πόντους, με τους Beachterzz να έχουν ένα προβάδισμα 7 πόντων (5-12). Ο Ζώτος βρήκε ακόμα ένα τρίποντο και σε συνεργασία με τους Πίλτση-Πολυχρονόπουλο επέτρεψαν στην ομάδα τους να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο +10(9-19).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η απόσταση έμεινε σε διψήφια επίπεδα, με τους Miami Heets να πλησιάζουν μέχρι το -7(16-23). Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάθε φορά το τρόπο να μένουν απομακρυσμένοι, με τους Ζώτο και Πολυχρονόπουλο να χτυπούν πίσω από τα 6,75 και με τον Χαΐτο να δίνει λύσεις από κοντά. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να γράφει 22-33.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν τη στιγμή τους για να φτιάξουν ένα καλό σερί και να πλησιάσουν σε απόσταση ενός διπόντου. Γιώργος και Νίκος Αναστασίου έκαναν καλή δουλειά, Βαντής και Μαρινάκης έβαλαν κι αυτοί το «λιθαράκι» τους και έτσι το σκορ έφτασε στο 37-39. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως το μομέντουμ ήταν στη πλευρά των Heets, οι Brazzerzz Beachterzz έβγαλαν αντίδραση με Χαΐτο και Πολυχρονόπουλο, κρατώντας το «τιμόνι» (37-43).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα ακόμα ξεπέταγμα έφτασαν στο +12(44-56) και πλέον οι γηπεδούχοι έβλεπαν τον χρόνο να λιγοστεύει. Ο Νίκος Αναστασίου έβαλε τα δυνατά του για να ξαναβάλει τους Heets στο παιχνίδι, αλλά αμυντικά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους Beachterzz και το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν στο -4. Αυτή μάλιστα ήταν και η τελική διαφορά, καθώς το σκορ στο φινάλε έγραψε 56-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Miami Heets ξεχώρισε ο Νικόλαος Αναστασίου με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Miami Heets (Ζάχος): Αναστασίου Ν. 17(13ρ.), Αναστασίου Γ. 6(8ρ.), Βαντής 5(8ρ.), Κούρκουλος 13(10ρ.), Μαρινάκης 5(2ρ.), Παπαδόπουλος 5(6ρ.), Ταγματάρχης 5(1ρ.)

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος): Βγενόπουλος Π. 4(4ρ.), Βγένοπουλος, Δημητριάδης 10(12ρ.), Ζώτος 18(3ρ.), Πίλτσης 9(11ρ.), Πολυχρονόπουλος 12(6ρ.), Χαΐτος 7(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ!