20/09/2024
Πι Stoli α 14 14 7 13 12 60 -
Tsouvalia 15 10 10 13 4 52 -

Αλύγιστα Πιstolia, δεν μασάνε πουθενά!

Δύο φίλοι από τα παλιά, δυο γνώριμοι σε ολάκερη την κοινότητα της διοργάνωσης, δύο από τις πιο σκληροτράχηλες και συνάμα μπασκετικές ομάδες έκαναν την πρεμιέρα τους την Παρασκευή το βράδυ στην φημισμένη και ένδοξη Basketaki Arena. Πιstolia και Tsouvalia διασταύρωσαν τα ξίφη τους στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του Basketaki Cup, όπου μετά από 45 αγωνιστικά λεπτα η παρέα του Παπαδιονυσίου πήρε τη νίκη με σκορ 60-52.

Οι πρώτες στιγμές αποτέλεσαν προμήνυμα για αυτό το οποίο θα ακολουθήσει, καθώς ήταν ένας αγώνας κλειστός, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πέρας του να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(14-15). Ο Ανδρικόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Χατζησωκράτης μέσα από το ζωγραφιστό. Από την άλλη πλευρά, ο Μαυρεδάκης κατάφερε να κερδίσει τις περισσότερες των μαχών έναντι των ψηλών των μπλε, καθώς έκλεισε την περίοδο με 6 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ στα πρόσωπα των φυσικών τους ηγετών, Λιόλιο και Καλαντζή! Από τη μια ο πιστολέρο των γηπεδούχων είδε τη κάνη του να καπνίζει για πρώτη φορά έξω από τη γραμμή των 6.75 και με 5 συνολικούς πόντους βοήθησε την ομάδα του να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο συν τρία με σκορ 28-25! Στον αντίποδα, ο ‘’Νουρέγιεφ’’ των μπλε γοήτευσε για ακόμη μια φορά, καθώς οι συμπαίκτες του τον τάισαν και αυτός σαν το παλιό καλό κρασί απέδειξε με την απόδοση του ότι ο χρόνος εξακολουθεί να είναι σύμμαχος του. Ο σέντερ των φιλοξενούμενων πέτυχε σε αυτό το διάστημα  5 πόντους, ενώ μάζεψε και 2 ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, κάτι που αποτυπώθηκε στο επιμέρους 7-10. Ο Λιόλιος συνδέθηκε για ακόμη φορά έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ ο Καλαντζής πρόσθεσε 5 πόντους στο ενεργητικό του. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 35-35.

Στην τέταρτη περίοδο, δόθηκε μια σπουδαία μπασκετική μάχη, με δυνατές μονομαχίες, αλλαγές στο προβάδισμα και το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο έως το τέλος. Οι ‘’μπλε’’ έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, καθώς ο Ανδρικόπουλος αστόχησε σε λει απ στην εκπνοή του αγώνα (48-48). Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Πιstolia εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα που διαθέτουν , τις 5 μαγικές ασίστ του Τζιγκουνάκη αλλά και τη κούραση των αντιπάλων τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 60-52.

Novibet MVP ο Άγγελος Τζιγκουνάκης με 2 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σοφοκλής Χατζησωκράτης είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Πιstolia(Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 1, Ιωαννίδης 11, Κεφαλιανός 10, Κωνσταντινίδης, λιόλιος 17, Μαυρεδάκης 12, Παπαδιονυσίου, Πιπιλής, Σκαλτσής 7, Τζιγκουνάκης.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 9, Καλατζής 14, Κοτσιλίνης 3, Κυριακίδης 8, Σωτηρόπουλος 4, Χατζησωκράτης 11, Καρδάρας 1, Νικολόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης!