17/04/2022
Aballiers 18 16 17 14 - 65 -
Lasson BC 10 13 13 26 - 62 -

Αλύγιστη η πεντάδα των Aballiers!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα και είδαν την Lasson να επιστρέφει στο φινάλε, οι Aballiers πήραν τη μεγάλη νίκη με 65-62 για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League και παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Aballiers, καθώς με 10 πόντους του Αποστόλη Κρητικού και 8 του Γραμματικού, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 15-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 18-10. Ο Ράλλης με 5 πόντους, ο Νικηταΐδης με ένα τριποντάκι και ο Κοντονάτσιος με ένα δίποντο βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γραμματικός έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 11 δικούς του πόντους, έδωσε στους μπλε αέρα 13 πόντων, 34-21, λίγο πριν την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 34-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Lasson ο Jason Κρητικός, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Μανίκας, Ράλλης και Ντίσιος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η πεντάδα των Aballiers συνέχιζε να οδηγεί το παιχνίδι και με 8 πόντους του Τσαμπαλή, 6 του Αποστόλη Κρητικού και 3 του Γραμματικού, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 51-36. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η Αρκούδα να πλησιάσει τον αντίπαλο, παρά τους 5 πόντους του Jason Κρητικού και τους 4 του Τσουμπαρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 51-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και με 12 πόντους του Φώτη Καραμπά, 8 του Ντίσιου και 4 του Jason Κρητικού, προσπέρασε με 61-62, 44″ για το φινάλε. Ωστόσο, ο Γραμματικός φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με 7 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Αποστόλη Κρητικού, οδήγησαν τους Aballiers στη μεγάλη νίκη με 65-62!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 23/29 βολές, 18/42 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 21/53 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Aballiers ο Αποστόλης Κρητικός με 23 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 6/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός Α. 23 (1), Τσαμπαλής 10, Γραμματικός 29 (1), Μανώλης 1

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 4, Αθανάσουλας, Ράλλης 8 (1), Κρητικός J. 11 (1), Μανίκας 3 (1), Νικηταΐδης 3 (1), Κοντονάτσιος 8, Καραμπάς Α., Ντίσιος 11

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εικόνα των Aballiers για τρία δεκάλεπτα, όσο και η αντεπίθεση της Lasson στο φινάλε!