Pistachios 12 17 16 16 - 61 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 19 5 15 17 - 56 -

Αλύγιστοι Pistachios!

Το νικηφόρο σερί τους συνέχισαν για ακόμα μία αγωνιστική οι Pistachios , καθώς το βραδάκι της Τετάρτης επικράτησαν απέναντι στον αθλητικό Αρχιστράτηγο Βασδέκη και έκαναν το εφτά στα εφτά!

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό από την αρχή του, με τον πυραυλοκίνητό Βασδέκη να παίζει πολύ γρήγορο μπάσκετ και εκμεταλλευόμενος όλες τις αμυντικές αδυναμίες των Pistachios να προηγείται με 12 – 19. Κεραμιδάς με 7, Μοσχολιός – Φουραδούλας με 4 πόντους αντίστοιχα οι πρωταγωνιστές των προπορευόμενων, ενώ τα Φιστίκια στηρίχθηκαν σε Κανελλόπουλο(6), Τσίτουρα(4) και Τάλαρο μέσα στο ζωγραφιστό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος και τους Pistachios, καθώς με σκληρή άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και εύκολο σκορ στην επίθεση(17), ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με 29-24.Ο Τάλαρος δεν είχε αντίπαλο στο μέγεθός του και ήταν το πρώτο βιολί με 8 πόντους και ο Σαραντόπουλος ακολούθησε σε παραγωγικότητα με 4.Βασιλείου με τρίποντο και Μοσχολιός του μόλις 5 πόντους του Βασδέκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο του αγώνα(16-15). Ο Βασδέκης προσπαθούσε να πλησιάσει και να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης με μπροστάρη τον Βασιλείου με 7 πόντους και τον Τσαπόγα να δίνει σκορ(4) και ενέργεια στην επίθεση, όμως γηπεδούχοι με εξαιρετικό τον Τσίτουρα με 6 πόντους και τον Σαραντόπουλο να δίνει σκορ και δύναμη, κρατούσαν το υπέρ τους 45 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Βασδέκης απειλώντας από την περιφέρεια με Μοσχολιό, Βασιλείου και Κεραμιδά προσπάθησε να βάλει πίεση στους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι όμως χωρίς να έχουν διάθεση για παιχνίδια και με τον Κανελλόπουλο σε τρομερή κατάσταση με 12 πόντους, δεν απειλήθηκαν και επικράτησαν με 61-56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Τάλαρος 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μοσχολιός με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Pistachios(Κοντογιάννης): Κανελόπουλος 19(12ρ.), Καραγρηγορίου 5, Κοντογιάννης, Λιλής 3, Σαραντόπουλος 6, Τάλαρος 17(10ρ.), Τσίτουρας 11(16ρ.).

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Φουραδούλας): Βασιλείου 13, Βαντετσιάνος 2(7ρ.), Κεραμιδάς 13, Μοσχολιός 13(12ρ.), Παπαδόπουλος 1, Σκαμάγκος 2, Τσαπόγας 8(7ρ.),Φουραδούλας 4.

Τι μας άρεσε: Η προσαρμογή των Pistachios σε κάθε αντίπαλο ξεχωριστά.