18/05/2023
Rakuzan 14 10 9 11 - 44 -
Athens Bucks 18 9 9 10 - 46 -

«Αλύγιστοι» και αήττητοι οι Athens Bucks!

Ακόμα ένα δραματικό φινάλε κλήθηκαν να διαχειριστούν οι Athens Bucks στην Summer Development League, καθώς επικράτησαν δύσκολα με 44-46 της Rakuzan. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σε σχεδόν όλο το παιχνίδι το προβάδισμα, ωστόσο στο φινάλε η Rakuzan άσκησε περισσότερη πίεση για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά οι Athens Bucks παρέμειναν «αλύγιστοι» και αήττητοι (3-0). Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, γνώρισαν την 2η ήττα τους (1-2).

Όσον αφορά τον αγώνα, οι δύο ομάδες δεν επέτρεπαν η μία στην άλλη να απομακρυνθεί από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 11-10. Έκτοτε η Rakuzan δεν ξαναπήρε «κεφάλι» στο σκορ, μέχρι λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Βερώνης και Αποστολόπουλος έκαναν το 11-13, με τους Bucks τελικά να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, με το σκορ στο 14-18.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, μέχρι ο Αμανατίδης, σε συνεργασία με τον Παντελή Χάιδο, να φτάσουν στην ισοφάριση 22-22. Εκείνοι όμως που πέρασαν πάλι μπροστά ήταν οι Bucks και μάλιστα πήγαν μπροστά και στην ανάπαυλα, με το τρίποντο του Βερώνη να γράφει το 24-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο. Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το παιχνίδι τους και παίρνοντας πόντους από διαφορετικούς παίκτες, έφτασαν να προηγούνται 28-36. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και η Rakuzan έβγαλε μπροστά τους Μιχάλη Χάιδο και Αμανατίδη, οι οποίοι έφεραν την ομάδα τους στο 33-36, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι Athens Bucks μπήκαν καλά και στην τέταρτη περίοδο, στο ξεκίνημα της οποίας απομακρύνθηκαν στο 33-41. Η Rakuzan έβγαλε πάλι αντίδραση, η οποία αυτή την φορά δεν την έφερε μόνο κοντά στο σκορ, αλλά της έδωσε και το προβάδισμα, όταν λίγο πριν το τέλος ο Λογοθέτης έκανε το 44-43. Όταν όμως η μπάλα «έκαιγε» ανέλαβε δράση ο Βερώνης, ο οποίος με ένα μεγάλο καλάθι έγραψε το 44-45, ενώ στη συνέχεια η δική του βολή διαμόρφωσε το 44-46. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την εξέλιξη του παιχνιδιού στα χέρια τους, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αξιόλογο στο τέλος και έτσι το 44-46 έφερε το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια των Athens Bucks.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Χριστόπουλος με 9 πόντους, 2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ συνολικά. Από την Rakuzan ξεχώρισε ο Παύλος Λογοθέτης με 12 πόντους, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Η Rakuzan είχε 17/52 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 7/12 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Athens Bucks τελείωσαν το ματς με 10/40 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 11 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Rakuzan (Ε. Παυλίδης): Μ. Χάιδος 5(2ρ.), Αμανατίδης 7(5ρ.), Ε. Παυλίδης 7(6ρ.), Ν. Παυλίδης 3(3ρ.), Π. Χάιδος 9(5ρ.), Καρτζόγλου 1(3ρ.), Λογοθέτης 12(11ρ.), Μ. Παυλίδης

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 5(1ρ.), Χριστόπουλος 9(13ρ.), Λυραντωνάκης 2(4ρ.), Γκορίτσας, Καρταλίδης 3(8ρ.), Δανιάς, Περικός 8(3ρ.), Βερώνης 17(4ρ.), Λάζος 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς και το δραματικό φινάλε.