11/07/2024
NTUA Diesels 15 15 18 14 - 62 -
Flint Tropics 9 12 20 16 - 57 -

Αλύγιστοι οι NTUA Diesels!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, οι NTUA Diesels επικράτησαν των Flint Tropics με 62-57 και πήραν το εισιτήριο για τους "16" της Summer Development League!

Οι NTUA Diesels ήταν αυτοί που έδωσαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι στο ξεκίνημα και με τους Μπεκρή - Ζώταλη να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος και τον Μουγνάι να έχει ένα έμμεσο τρίποντο, προηγήθηκαν με 15-9. Ο Βασίλης Γκατζηρούλης με 3 πόντους και οι Μάκης Γκατζηρούλης, Τσέκερης και Χατζηνάκης με δύο πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με τους Λυμπερίου, Μπεκρή, Φιλίππου και Αντζουλάτο να έχουν από 3 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 27-16, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Flint Tropics ήταν να μειώσουν στους 9, 30-21, με τους Τζαμτζή και Βασική Γκατζηρούλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι, 34-32, οι NTUA Diesels ξαναπήραν διψήφια διαφορά, 44-33, και τελικά με 8 πόντους του Ζώταλη, 6 του Αντζουλάτου και 4 του Δαμάσκου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 48-41. Τους Flint Tropics κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Τζανετής, από 5 είχαν οι Μάκης Γκατζηρούλης και Καραντζής, ενώ 4 πρόσθεσε ο Γράσσος. Στα μισά του δεκαλέπτου αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με τεχνική ποινή και αντιαθλητικό φάουλ ο Μπεκρής για τους γηπεδούχους, ενώ με D αποχώρησαν τα αδέρφια Γκατζηρούλη. Σκορ τρίτης περιόδου 48-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι NTUA Diesels διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Ζώταλη, Αντζουλάτο και Δαμάσκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-57. Για τους Flint Tropics στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τζανετής, Καραντζής και Τζαμτζής.

Betsson MVP την NTUA Diesels ο Αντζουλάτος με 13 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 3/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Flint Tropics ο Τζαμτζής με 12 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 6/9 δίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

NTUA Diesels (Μπεκρής): Αντζουλάτος 13 (1), Βρεττός, Δαμάσκος 10, Ζώταλης 19 (2), Λυμπερίου 3, Μιχαλόπουλος, Μουγνάι 6, Μπεκρής 8 (1), Φιλίππου 3 (1)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος, Γκατζηρούλης Β. 7, Γκατζηρούλης Μ. 8 (1), Καραντζής 8, Τζαμτζής 12, Τζανετής 11 (1), Τσέκερης 4, Χατζηνάκης 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!