13/11/2023
Σοποτό B.C. 11 16 17 9 - 53 -
Titans 14 8 12 16 - 50 -

Αλύγιστο το Σοποτό!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για το Σοποτό στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την έκτη αγωνιστική λύγισε τους Titans με 53-50 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Με τον Φωτόπουλο να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους και τους Μούρτο  - Κατσιφή να προσθέτουν από 2 πόντους έκαστος, οι Titans προηγήθηκαν με 11-14. Ο Γκόλιας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καρατζάς, Ψαλιδόπουλος και Λουρίδας.

Στην δεύτερη περίοδο το Σοποτό επέβαλε τον δικό του ρυθμό και με 7 πόντους του Γκόλια, 4 του Καρατζά και έμμεσο τρίποντο του Κουτσουρή, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Φωτόπουλος, Πόγκας και Κατσιφής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κουτσουρής πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους και τρίποντο του Γκόλια, έδωσαν αέρα 15 πόντων στην ομάδα του Λιάκου, 41-26. Κάπου εκεί ο Πόγκας βρήκε τα πατήματά του και με 10 συνεχόμενους πόντους, έριξε τη διαφορά στους 10, 44-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σοφιανόπουλου και Κουτσουρή, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 53-50. Για τους Titans στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Κατσιφής, Πόγκας και Τσίτσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 14/32 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 15/46 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP για το Σοποτό ο Γκόλιας με 16 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Titans ο Πόγκας με 17 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 3 λάθη.

Σοποτό (Λιάκος): Γκόλιας 16 (3), Χουλιάρας, Καρατζάς 6, Κουτσουρής 15 (1), Λουρίδας 4, Σοφιανόπουλος 9 (1), Ψαλιδόπουλος 3, Τοπούζογλου

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Β., Καπετανάκης 1, Κατσιφής 10 (2), Πόγκας 17 (3), Μούρτος 2, Καρατσόλης, Φωτόπουλος 16, Τριανταφύλλου, Τσίτσος 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!