29/09/2022
Athens Pistols 15 5 14 7 - 41 -
Aladalon 11 21 18 13 - 63 -

"Άλλα" πράγματα οι Aladalon!

Κάνοντας μία μεστή εμφάνιση και παίζοντας σοβαρά και πειθαρχημένα, οι Aladalon επικράτησαν των Athens Pistols με 41-63 και διπλασίασαν τις νίκες τους στο κύπελλο.

Οι Aladalon παρά το κακό τους ξεκίνημα, αποφάσισαν να τρέξουν και να χτυπήσουν τις αργές επιστροφές των Pistols και να μειώσουν με τον Βαγγέλη σε πρώτο πλάνο, με τους γηπεδούχους από την άλλη να μπαίνουν με... φόρα στον αγώνα με τους Φασουλάκη και Πατρώνη πολύ καλούς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-11.

Απίστευτο δεκάλεπτο για την παρέα του Αθανασάκου, με την δεύτερη περίοδο να ξεκινάει με ένα 0-12 σερί με τον Μιχαηλίδη σε ρόλο... ορχήστρα, με τους Aladalon να παίρνουν το μομέντουμ και να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το 20-32 και την εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει εντελώς!

Ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι τα μέσα περίπου του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα και τους Φωτόπουλο και Φασουλάκη να προσπαθούν να ανεβάσουν τέμπο και... τόνο για Pistols για τη μείωση του σκορ, με το 30-40 και οι 10 πόντοι να είναι η μικρότερη τιμή, καθώς ο Μιχαηλίδης "εξερράγη" προς το τέλος και έκανε το 34-50.

Το ελλιπές ρόστερ και η κούραση δε φάνηκε να πτοεί τους Aladalon, οι οποίοι με σιγουριά και αυτοπεποίθηση τελείωσαν τις φάσεις, κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη δεύτερή τους νίκη στον όμιλό, με τελικό σκορ 41-63.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη. Από Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Φασουλάκης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/48 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 10/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 8/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Τσιοτσιόπουλος 4, Πατρώνης 5, Δαλίτσικας, Κόκκαλης 7, Φασουλάκης 17, Μπαλωμένος, Σαμουήλ, Χαραλαμπίδης 4, Φωτόπουλος 4.

Aladalon (Μιχαηλίδης): Κτενίδης 6 (13 ριμπ.), Μιχαηλίδης 27, Αθανασάκος 6, Βαγγέλης 19, Μένεγας 5 (14 ριμπ.)

Τί μας άρεσε : Φοβεροί και τρομεροί οι πέντε (!) Aladalon!