09/10/2022
Leontario BC 6 15 14 17 - 52 -
Αμφιδέξιοι 21 19 8 14 - 62 -

Άλλη κλάση οι Αμφιδέξιοι!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τo Basketaki Cup, οι Αμφιδέξιοι πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στο θεσμό, καθώς το Leontario υπέκυψε στην ανωτερότητα τους, με σκορ 52-62 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Γεωργόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με 10(1-11). Στην συνέχεια του δεκαλέπτου αύξησαν την διαφορά στο +14(3-17), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το υπέρ τους 6-21 . Ο Γεωργόπουλος πέτυχε 11 πόντους , ενώ ο Σκούρας είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Τζαβέλλας και η παρέα του μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, με τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να αγγίζει το +19, και το σκορ να είναι στο 21-40. Για λογαριασμό των αμφιδέξιων, ο Ρίζος πέτυχε 5 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ίδιους ακριβώς είχε ο Πλαγιανάκος.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ(31-48), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό τους και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 35-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν στην αντεπίθεση, με μπροστάρηδες τους Βεργόπουλο και Πλαγιανάκο και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 8(52-60). Η προσπάθειά τους τελικά δεν απέδωσε καρπούς, καθώς η κόρνα της λήξης βρήκε τους Αμφιδέξιους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο θεσμό του Κυπέλλου, με σκορ 52-62 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άκης Γεωργόπουλος με 19 πόντους , 12 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Βεργόπουλος είχε 15 πόντους , 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 22/56 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 3/9 βολές, 51 ριμπάουντ , 12 ασίστ, 21 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/33 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/18 βολές , 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ , 8 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 28 λάθη .

Leontario(Πλαγιαννάκος): Βεργόπουλος 15, Βλάχος, Ζαβιτσάνος 4, Κορωνάκης, Μαράκης 1, Πλαγιαννάκος 17, Προκοπίου, Σκούρας 15, Χατζησπύρου .

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλλας) : Γεωργόπουλος 19, Κλάδης 5, Κούδας 11, Μάιπας 2, Ρίζος 13, Στουρνάρας 6, Τζαβέλλας 6 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Γεωργόπουλου, αλλά και τα 21 κλεψίματα των νικητών !