Slam Ducks 4 - 6 14 - 24 -
Undrafted 8 6 16 15 - 45 -

Άλλη μια μέρα στην δουλειά για τους Undrafted!

Οχτώ έκαναν τις νίκες τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις οι Undrafted καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο και των Slam Ducks το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Κολωνού.

Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην ζώνη των αντιπάλων, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Κόντο και Ματετζόγλου προηγήθηκαν στο 10' με 4-8. Οι γηπεδούχοι είδαν ότι ο Σταυρόπουλος είχε πλεονέκτημα στο ζωγραφιστό και τον τροφοδοτούσαν συνεχώς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες, με τους Undrafted ωστόσο να βγαίνουν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή και με το φτωχό επιμέρους σκορ 6-0 "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (4-14). Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους Ducks, οι οποίοι "βραχυκύκλωσαν" στην επίθεση κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.

Με τους Παναγόπουλο και Τσιάνο να συνδέονται με το καλάθι, οι Undrafted όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας. Ο Σταυρόπουλος συνέχισε να είναι ο μοναδικός σκόρερ για την ομάδα του και το έργο των Ducks έγινε ακόμη πιο δύσκολο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 10-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κερδίσουν τις... εντυπώσεις με τον Σαραγά να μπαίνει στην λίστα των σκόρερ μετά τον Σταυρόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 24-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοντός με double double και 12 πόντους (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/41 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 2/11 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/41 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης 2, Μπουτεράκος, Μπούνταλης, Σαραγάς 5 (1), Σταυρόπουλος 17 (1),  Χάλδας

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 7 (1), Κόντος 12 (2), Ματετζόγλου 4, Παναγόπουλος 4, Πανταζής 4, Παπαγεωργίου 2, Τσιάνος 12

Τι μας άρεσε: Στον... αυτόματο πιλότο έχουν μπει οι Undrafted, οι οποίοι παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τον Σταυρόπουλο οι υπόλοιποι Slam Ducks κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.