25/04/2023
The Toy Men 10 17 17 19 - 63 -
Sicarios BC 28 21 20 19 - 88 -

Άλλη μία νίκη για τους Sicarios!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Sicarios και καταφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Παπασταθόπουλου και του Παπαθανασίου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι The Toy Men βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Βαλκούμα και του Πάνου, όμως πλήρωσαν το νωθρό τους ξεκίνημα και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 10-28.

Στη δεύτερη περίοδο οι Sicarios προσπάθησαν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Μητσάκη και τον Μαρκίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι The Toy Men απάντησαν άμεσα με τον Τσουκαλά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε επίθεση και άμυνα διαμορφώνοντας το 27-49.

Οι The Toy Men ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Στράκαλη και τον Μούστο, όμως οι  Sicarios συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Μωραϊτη, τον Λεφάκη και τον Μητσάκη να απαντούν σε κάθε καλάθι που δεχότν η ομάδα τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 44-69.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Toy Men βρήκαν ρυθμό στην επίθεση εκμεταλλευόμενοι την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους, με τον Βαλκούμα και τον Δημαρέλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Sicarios με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν λύσεις και με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 63-88.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Μητσάκης με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσουκαλάς με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

The Toy Men: Βαλκούμας 18(4), Τσουκαλάς 9(1), Στράκαλης 9(1), Πάνος 10(2), Μούστος 7(1), Δημαρέλος 10(1).

Sicarios: Λεφάκης 5(1), Πανταζής, Μητσάκης 23(4), Παπαθανασίου 18(1), Ξιούφης 11(1), Παπασταθόπουλος 11, Μαρκίδης 15(2), Μωραϊτης 5.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των The Toy Men από την περιφέρεια.