Buzzer Eaters 13 8 16 16 - 52 -
New York Fix 15 18 9 20 - 61 -

Άλλη μια μέρα στην δουλειά για τους Fix!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι New York Fix, αφού επικράτησαν δύσκολα των Buzzer Eaters στο Athens Sports Hall.

Με τρίποντα του Κουτούζου και δίποντα των Σεΐζη και Αγρέβη οι Fix ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν μια καλή διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Ζαννιά, Αρβανίτη και Παυλόπουλο και μείωσαν σε 13-15 στο 10'.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο επέβαλαν τον ρυθμό τους, βρήκαν στα πρόσωπα των Ψαριανού και Κουράση δύο επιπλέον λύσεις στην επίθεση, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (20-33) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Ρίζος και Καυκάς σκόραραν μέσα από την ρακέτα για την ομάδα τους, όμως η συνολική εικόνα των Buzzer Eaters ήταν κάτι παραπάνω από μέτρια.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τον Ψαριανό να τραβάει το... κουπί στην επίθεση των Fix. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με τρίποντα των Ζαννιά και Παυλόπουλου μείωσαν σε 36-42 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού μ' ένα σερί 9-2 το σκορ έγινε 45-44 και άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης. Οι "Νεοϋορκέζοι" δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν τη μπάλα στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Ψαριανού και μαζί με τις βοήθειες των Πλατανίτη και Παύλου έτρεξαν με την σειρά τους ένα σερί 7-17 και έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη με 52-61. Η ομάδα του Καλπακίδη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-2 και κοιτάει τις πιο.. πάνω θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Ζαννιά πήγε στο 1-6 και παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγρέβης με 8 πόντους (2/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές) και 20 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/35 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/53 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 12/14 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Buzzer Eaters: Αρβανίτης 5, Δεδεμάδης 5 (1), Ζαννιάς 6 (2), Καυκάς 4, Παυλόπουλος 11 (4), Ρίζος 21 (1)

New York Fix: Αγρέβης 8, Κοκολάλης 2, Κολέτσος, Κουράσης 5 (1), Κουτούζος 12 (2), Κούρος, Παύλου 3 (1), Πλατανίτης 4, Σεΐζης 5, Χαμπεσής, Χατζής 5, Ψαριανός 17 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των γηπεδούχων από το -13 και η ψυχραιμία που έδειξαν οι Fix στα τελευταία λεπτά.