29/05/2024
Themis BC 18 17 14 18 - 67 -
Baboulas BC 19 24 17 20 - 80 -

Άλλη μια επιτυχία για το Baboula BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-19, δείχνοντας την ισορροπία των δυνάμεων στο γήπεδο. Οι Στεψιανός και Τσανίδης από τους Baboulas BC ξεχώρισαν με τις εντυπωσιακές του κινήσεις, κρατώντας την ομάδα του ανταγωνιστική. Οι Themis BC, με τον Ανδρέου και τον Χατζηλιάδη να συντονίζονται άψογα, κατάφεραν να διατηρήσουν τον ρυθμό και να μην επιτρέψουν στον Baboula να ξεφύγει στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Baboulas BC ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 35-43. Ο Στεψιανός ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο, συνεισφέροντας σημαντικά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι παίκτες της Themis BC δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τον αρχικό τους ρυθμό, με τον Ανδρέου να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, αλλά οι προσπάθειες του δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν το προβάδισμα του Baboula BC.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους παίκτες του Themis BC να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, με το σκορ ωστόσο να διαμορφώνεται στο 49-60 υπέρ του Baboula BC. Ο Ανδρέου έκανε δυναμική εμφάνιση, προσφέροντας σημαντικούς πόντους και βοηθώντας στην άμυνα. Ωστόσο, ο Baboulas BC με την καθοδήγηση του Στεψιανού, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Η συνεργασία του Στεψιανού με τον Τσανίδη συνέχισε να αποδίδει, κρατώντας την ομάδα τους σε θέση ισχύος παρά την πίεση των Themis BC.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Baboula BC επιβεβαίωσαν την διαφορά τους κλείνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 67-80. Οι παίκτες του Themis BC δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, παρά τις συνεχείς προσπάθειες του Ανδρέου και του Γεωργίου. Ο Στεψιανός και ο Ξώμαλης συνέχισαν την εξαιρετική τους απόδοση, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα τους.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Φώτιος Στεψιανός ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Themis BC είναι ο Βασίλειος Ανδρέου ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double έχοντας 32 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Themis BC: Ανδρέου 32(5), Γεωργίου 20(2), Ρούφος, Σιαπέρας 4, Χαβαλές 2, Χατζηλιάδης 9(1)

Baboulas BC: ΔημητριάδηςΑν. 1, ΔημητριάδηςΜ. 15(5), Κυρσανίδης, Μπερμπέρης 4, Ξώμαλης 4, Ρέντζος 8, Σιώτας 4, Στεψιανός 23(6), ΤσανίδηςΔ. 14(3), ΤσανίδηςΑ. 7