11/12/2023
Tseliguns 25 23 31 18 - 97 -
Yugoπλάστιγγα 17 21 21 20 - 79 -

Άλλη μια νίκη για τους πρωτοπόρους Tseliguns!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι και υψηλό σκορ, αλλά οι Tseliguns κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25-17. Οι παίκτες των Tseliguns, κυρίως οι Κόνσουλας και Στεργίου, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Yugoπλάστιγγα προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με υψηλό σκορ εκατέρωθεν. Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε εν τέλει τους Tseliguns να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 48-38. Oι Tseliguns έδειξαν εξαιρετική επιθετική συνοχή και αποδοτικό σκοράρισμα, ενώ οι Yugoπλάστιγγα είχαν δυσκολίες στην αντιμετώπιση της αμυντικής πίεσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Tseliguns συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 79-59. Οι Παπαδάμου, Κεσίδης και Κούμαλας των Yugoπλάστιγγα προσπάθησαν να επαναφέρουν την ομάδα τους χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Tseliguns διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας αγώνας για την τιμή, καθώς οι Yugoπλάστιγγα προσπάθησαν να ανταποκριθούν. Παρόλο που προσπάθησαν, οι Tseliguns κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα με το ευρύ σκορ 97-79.

O τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Ιωάννη Κόνσουλα ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Yugoπλάστιγγα είναι ο Παντελής Παπαδάμου ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Tseliguns: Αθανασιάδης 7(1), Αποστολίδης 7(1), Δημητριάδης 14(2), Ζησόπουλος, Κόνσουλας 29(1), Μακρίδης 3, Παπαδόπουλος 15, Στεργίου 15(1), Τσέος 7(1), Χαρίσης

Yugoπλάστιγγα: Καπετάνιος 5, Κεσίδης 20(3), Κούμαλας 13, Μυτάκος 1, Παπαδάμου 24(1), Παρταλίδης, Στέφας 16