30/01/2024
Άξονας BC 23 15 22 25 - 85 -
Hellas Paper Bears 14 27 22 20 - 83 -

Άλλη μια νίκη στο σουτ για τον Άξονα!

Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι ο Άξονας  και επέβαλλε τον ρυθμό του από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες των Γκούμα και Κωστακίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-14.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Hellas Paper Bears ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν μια εντυπωσιακή ανατροπή μέσω των Μπέλλη, Καζή και Παπαπασχάλη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 38-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 21-21 παραμένοντας έτσι το προβάδισμα υπέρ των Hellas Paper Bears. Οι παίκτες του Άξονα δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να παραμείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος τα είχε όλα. Επικές ανατροπές και εντυπωσιακές φάσεις και συνεργασίες εκατέρωθεν. Ο Άξονας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 81-79 αλλά οι Hellas Paper Bears στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 83-83. Ο Άξονας μέσω ενός mid range σουτ του Μουτσέλη 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη καθώς οι Hellas Paper Bears δεν κατάφεραν να βρούν λύση.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γεώργιος Μουτσέλης ο οποίος κατάφερε να βαλει 20 πόντους και να μαζέψει 6 ριμπάουντ.

Για τους Hellas Paper Bears ξεχώρισε ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος πέτυχε Double Double με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξονας: Γιοσμάς 17(1), Γκούμας 15(1), Κωστακίδης 25(3), Μαργώνης, Μουτσέλης 20, Τζιβάνης, Τουρσουτζιάν 4, Χατσατούροβ 4

Hellas Paper Bears: Γρίβας, Καζής 15(3), Καραγκούνης, Μπέλλης 29(2), Νικηφόρος 3(1), Παπαπασχάλης 19(4), Παππάς, Πολυχρονιάδης, Χατζηλεμονιάς 4, Χύτας 13