Γκουρούδες 28 16 24 27 - 95 -
New York Pic-Knicks 6 18 15 24 - 63 -

Άλλη μία παράσταση για τους Γκουρούδες!

28-6, 16-18, 24-15, 27-24

Το απόλυτο των νικών στον όμιλο πέτυχαν οι Γκουρούδες καθώς επικράτησαν των New York Pic-Knicks με 95-63. Η υπόθεση νίκη είχε ξεκαθαρίσει από νωρίς, οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο και ελεύθερο μπάσκετ με αποτέλεσμα να έχουμε υψηλό σκορ, ωραίες φάσεις και πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στους αντιπάλους.

Ωραίο ξεκίνημα στην αναμέτρηση αφού με τρίποντο οι New York Pic-Knicks άνοιξαν το σκορ και στα πρώτα δύο λεπτά το σκορ ήταν 4-4 (2′). Όμως οι Γκουρούδες ζεστάθηκαν από εκεί και έπειτα, έτρεξαν σερί 24-2 και προηγήθηκαν στην λήξη της περιόδου με 28-6. Αχής (10) και Μελάγιες (9) ξεχώρισαν για τους Γκουρούδες επιθετικά, ο Νάννος είχε τρεις πόντους για τους New York Pic-Knicks.

Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε αφού οι New York Pic-Knicks βρήκαν με μεγαλύτερη ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με 2-8 σερί για το 30-14 (15′) όμως οι Γκουρούδες ισορρόπησαν στο δεύτερο μισό και το ημίχρονο έληξε 44-24. Ο Αχής πέτυχε πέντε πόντους για τους γηπεδούχους και οι Οικονόμου και Ελευθερίου από, τέσσερις, ενώ για τους New York Pic-Knicks πρώτος σκόρερ ο Αθανασίου με οχτώ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες εμφανίστηκαν ανεβασμένοι σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Με τον Λημνιάτη να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση το δεκάλεπτο έληξε 68-39 με τους Λημνιάτη και Μπαλαούρα να πετυχαίνουν από εφτά πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους τέσσερις είχε Αντωνόπουλος και τρεις ο Αθανασίου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και έτσι τα καλάθια διαδεχόταν το ένα το άλλο με αποτέλεσμα να έχουμε το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο στο ματς με 51 πόντους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι ομάδες αντάλλαζαν στην κυριολεξία καλάθια με τον πίνακα να γράφει στο τέλος 95-63 υπέρ των Γκουρούδων. 13 πόντους ο Αχής στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους νικητές, άλλους τόσους ο Αθανασίου για τους ηττημένους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Παύλος Αχής με 32 πόντους έχοντας 11/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Παναγιώτης Αθανασίου καλύτερος των New York Pic-Knicks με 26 πόντους έχοντας 10/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Γκουρούδες είχαν 32/52 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 4/7 βολές, 44 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 κόψιμο. Οι New York Pic-Knicks είχαν 21/52 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 3/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 12, Μελάγιες 14 (7ρ 2τρ), Αργυράκης 2, Λημνιάτης 13 (6ρ 10ασ 3τρ), Αχής 32 (11ρ 3τρ), Μπαλαούρας 14 (1), Ελευθερίου 8 (13ρ).

New York Pic-Knicks (Ζερβεδάς): Δημητρέλλος 9 (1), Αντωνόπουλος 9 (1), Κωφόπουλος 4 (8ρ), Νάννος 9 (3), Αθανασίου 26 (1τρ 11ρ), Κοντογιάννης 6 (6ρ).

Τι μας άρεσε: Εκτός από τον Αχή δεν γίνεται να περάσει απαρατήρητη η απόδοση του Λημνιάτη, ενώ και το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εξαιρετικό.