30/06/2023
SKG Sonics 19 11 16 21 - 67 -
Fioretsina Salonica 12 13 14 22 - 61 -

Άλλη μια νίκη για τους SKG Sonics!

Με το πρώτο δεκάλεπτο να ξεκινάει δυνάτα και για τις δύο ομάδες που εύκολα βρήκαν ρυθμό, οι Sonics κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα απο την άρχη, με Ζωϊδη και Σμυρλή να πετυχαίνουν τα καλάθια στην κορύφη της επίθεσης για την ομάδα τους. Οι Fioretsina δεν έμειναν άπραγοι και απάντησαν στα καλάθια της αντίπαλης ομάδας με τον Τετράδη και Παπαβασιλείου να ευστοχούν για την ομάδα τους και να κρατόυν την διαφορά του σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με το δεκάλεπτο λήγει με σκορ 19-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ανέβασαν κιάλλο τον ρυθμό τους κυνηγώντας την νίκη, με τους Fioretsina να βρίσκουν καλύτερα πατήματα και να πετυχαίνουν μέχρι και να προηγηθούν κατά την διάρκεια της περιόδου. Όμως οι Sonics δεν άργησαν να απαντήσουν και με τις πολύ ωραίες συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να ξανα βγούν μπροστά στο σκορ και να ανακτήσουν μια διαφορά, με το ημιχρόνο να ληγεί 30-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήρθε, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι. Οι Sonics συνέχισαν την πολύ καλές επιθέσεις τους με τους Ζόγκου και Τσαντεκίδη να ευστοχούν για την ομάδα τους, κρατώντας έτσι την υπάρχουσα διαφορά στο σκορ. Οι Fioretsina κατέβαλαν κάθε προσπάθεια να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλα δεν το κατάφεραν παρόλο τις καλές επιθέσεις τους, με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει με σκορ 46-39.

Στην τέταρτη περίοδο η ένταση και ο ρυθμός ανέβηκαν ακόμα περισσότερο και για τις δύο ομάδες, με την Fioretsina να βρίσκει πολύ καλές λύσεις στην επίθεση με τις συνεργασίες της, καταφέρνοντας να φέρει το παιχνίδι ισοπαλία λίγα λεπτά πριν το τέλος. Οι Sonics φάνηκε να τους καταβάλει η κούραση κατά την διάρκεια της περιόδου, αλλά κατάφεραν να μείνουν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους και να καταφέρουν να πάρουν την νίκη σε ένα πολύ ωραίο αγώνα με τελικό σκορ 67-61.

MVP για τους SKG Sonics ήταν ο Αλέξανδρος Ζωϊδης με 19 πόντους και 20 ριμπάουντ για την ομάδα του

Από τους Fioretsina Salonica ξεχώρισε ο Διονύσης Τετράδης με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ

SKG Sonics: Ζόγκου 11, Ζωϊδης 19, Κωνσταντινίδης 3, Παπαδόπουλος, Σιβένας 1, Σμυρλής 20, Τσαντεκίδης 13

Fioretsina Salonica: Γαλής, Ελευθεριάδης 3, Μήτκος 8, Παπαβασιλείου 17, Τετράδης 25, Χαϊτλής 2, Χαριτίδης 1, Χατζηλιάδης 5

Τι μας άρεσε: το ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με την θέληση της νίκης να κυριαρχεί