03/12/2021
Chicken Nuggets 10 17 16 26 - 69 -
Komic Mastoras BC 13 17 10 17 - 57 -

Άλλη ομάδα χωρίς απουσίες οι Chicken Nuggets!

Βράδυ Τετάρτης στο ιστορικό κλειστό του Σπόρτινκ οι Chicken Nuggets υποδέχθηκαν τον Komic Mastora BC στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα των αδελφών Ανδριοπούλου, παρότι μπήκε μουδιασμένα στο ματς, παρουσιάστηκε ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και επικράτησε δίκαια με 69-57. Οι δύο ομάδες μοιράζονται πλέον το ίδιο ρεκόρ (2-4), με τους μεν Nuggets να αντιμετωπίζουν τον Mpaloniako την ερχόμενη Πέμπτη και τον Mastora να υποδέχεται το Σάββατο (11/12) τους Kavlanta Hawks. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα. Παρότι οι Nuggets προηγήθηκαν με 10-7 χάρη στους 4 πόντους του Θεοφάνη Αργυρόπουλου, και τους Βασίλη Ανδριόπουλο (3π.) και Χρήστο Δασκαλόπουλο (3π.), δέχθηκαν ένα σερί 0-6. Ο Komic Mastoras ανέβασε την απόδοσή του και με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Σπυράτο (8π. με 2 τρίπ.) και Βασίλη Γιωτόπουλο (5π.) μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-13.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά αποτελεσματικές επιθετικά. Οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές βρήκαν εκ νέου στήριγμα στις προσωπικές ενέργειες του Θ. Αργυρόπουλου (5π.), ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν για τα καλά οι Άγγελος Ανδριόπουλος (6π. με 2 τρίπ.) και Χαρίλαος Καρακαϊδός (4π.). Στην αντίπερα όχθη, εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ο Σπύρος Ακτύπης με 8 πόντους, έχοντας ως άξιο Συμπαραστάτη τον Β. Γιωτόπουλο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι για ακόμη ένα δεκάλεπτο. Οι Nuggets παρουσίaστηκαν βελτιωμένοι και με όπλο τα μακρινά σουτ των αδελφών Ανδριόπουλων αλλά και το επιθετικό κρεσέντο του Θ. Αργυρόπουλου (9π.) ανέκτησαν το προβάδισμα έπειτα από πολλή ώρα. Ο Βασίλης Γιωτόπουλος, από την άλλη πλευρά, ήταν αυτός που κράτησε τον Komic Mastora σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους, αφού σκόραρε τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Σκορ 3ης περιόδου, 43-40.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν θα χτίσει διαφορά, οι Chicken Nuggets κατάφεραν να ξεφύγουν. Με τον Χρήστο Δασκαλόπουλο να ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων με 10 πόντους και τους Θ. Αργυρόπουλο (6π.) και Χ. Καρακαϊδό (6) να τον ακολουθούν, οι Nuggets προηγήθηκαν με 52-44. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να απαντήσουν (57-52) χάρη στα 3 μεγάλα τρίποντα του Β. Γιωτόπουλου (2) και του Κώστα Ζάννα (1), όμως οι Nuggets ήταν άχαστοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και επικράτησαν χωρίς να αγχωθούν.

Στο τέλος του αγώνα οι Chicken Nuggets είχαν 12/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 24/32 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Komic Mastoras BC είχε 14/43 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεοφάνης Αργυρόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γιωτόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος) : Ρήγος, Κάτσαρης, Καρακαϊδός 11 (9 ριμπ.), Δασκαλόπουλος 13 (12 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Αργυρόπουλος 24 (1 τρίπ., 4 κλεψ.), Κωνσταντινίδης, Ανδριόπουλος Αγγ. 10 (10 ριμπ., 3 τρίπ.), Ανδριόπουλος Β. 9 (2 τρίπ.), Μουχλιανίτης 2 (6 ριμπ.).

Komic Mastoras BC (Σερεβέτας) : Σπυράτος 10 (2 τρίπ.), Γιωτόπουλος 22 (4 ριμπ., 5 τρίπ.), Τσιώγκας 6, Καμηλαράκης, Αθάνος (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Παπαντώνης 2 (8 ριμπ.), Μακρίδης (11 ριμπ., 3 ασί.), Λαουδιάς 4, Ακτύπης 8 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Ζάννας 5 (7 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των Chicken Nuggets από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.