93
Hellas Paper Bears 29 29 20 22 - 100 -
Emoji 21 22 25 25 - 93 -

Άλλη μία νίκη για τους Hellas Paper Bears!

Με την πρώτη περίοδο να ξεκινάει, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνάτα των αγώνα πετυχαίνοντας γρήγορα καλάθια. Οι Bears με τους Μπίλιο Γ. και Παλογιάννη στην επίθεση να καταφέρνουν να βρίσκουν τα καλάθια που έψαχνε η ομάδα τους, κατάφεραν να πάρουν την διαφορά στο σκορ. Από την άλλη οι Emoji βρήκαν απαντήσεις στα καλάθια της αντίπαλης ομάδας, κρατώντας την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι της νίκης, με τους Βογιατζή και Μουστάκη να ηγούνται στην επίθεση της ομάδας τους, με σκορ πρώτης περιόδου 29-21.

Με ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να μην ρίχνουν καθόλου τον ρυθμό τους κατά την διάρκεια του δεκαλέπτου. Με τους Bears να συνεχίζουν να πετυχαίνουν εύστοχα καλάθια στην επίθεση και με την άμυνα πιο συγκεντρωμένη, ωστε να περιορίσει την αντίπαλη ομάδα και να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ. Οι Emoji παρόλη την πίεση της αντίπαλης ομάδας στην άμυνα κατάφεραν να βρούν κάποια καλάθια, χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν την διαφορά στο σκορ, με το ημίχρονο να έρχεται με σκορ 58-43.

Μπαίνοτας στην τρίτη περίοδο, με την ένταση να ανεβαίνει περισσότερο και τις δύο ομάδες να κυνηγάνε την νίκη, οι Bears συνέχισαν να βρίσκουν απαντήσεις στο καλάθι με τους Μπίλιο Δ. και Πολυχρονιάδη Χ. να ευστοχούν για την ομάδα τους. Οι Emoji βρήκαν επίσης λύσεις στην επίθεση με τους Μουστάκη και Δημητριάδη να ανεβάζουν το σκορ για την ομάδα τους, μειώνοντας την διαφορά αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, με σκορ περιόδου 78-68.

Στην τέταρτη περίοδο, με τα περιθώρια για νίκη ή ανατροπή αντίστοιχα να τελειώνουν, οι δύο ομάδες συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι. Οι Bears συνέχισαν το σέρι προς το αντίπαλο καλάθι, προσπαθώντας όμως στην άμυνα να περιορίσουν τον αντίπαλο. Όμως οι Emoji βρήκαν το δρόμο για το καλάθι και κατάφεραν να μειώσουν λίγο ακόμα την διαφορά χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν την νίκη μετα την προσπάθεια τους, με τελικό σκορ αγώνα 100-93

MVP για τους Hellas Paper Bears ήταν ο Γιώργος Μπίλιος 31 πόντους και 10 ριμπάουντ

Από τους Emoji ξεχώρισε ο Γιώργος Μουστάκης 28 πόντους και 4 ριμπάουντ

Hellas Paper Bears: Αναγνώστου 4, Αλεπάκης, Μπίλιος Γ. 31, Μπίλιος Δ. 17, Παλιογιάννης 18, Πολυχρονιάδης Θ. 5, Πολύχρονιάδης Γ, Πλύχρονιάδης Χ. 10, Ρίζος 7, Φαρμάκης 8

Emoji: Βάσκος 14, Βογιατζής 21, Δημητριάδης Μ. 10, Δημητριάδης Α. 8, Κυρσανίδης 4, Μουστάκης 28, Μυτιλιωαίος 6, Πουταχίδης 2

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων και το υψηλό σκορ