30/06/2023
Los Ampeles Clowns 12 25 11 30 - 78 -
Rising Suns 12 19 13 6 - 50 -

Άλλη μια νίκη για τους Los Ampeles Clowns!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό και λύσεις προς το καλάθι. Οι Los Ampeles με το πόδι στο γκάζι από νωρίς κατάφεραν να βρουν λύσεις προς το καλάθι. Από την άλλη, και οι Suns προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι βρίσκοντας τις δικίες τους λύσεις και καταφέρνοντας να φέρουν την ισοπαλία στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου με σκορ 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, με τους Los Ampeles να δημιουργούν ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, με πρωταγωνιστές τους Πολύχρους και Αργυρίου και να καταφέρνουν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Suns δεν άργησαν να απαντήσουν με τους Σιδηρόπουλο και Τζωρτζίου να ευστοχούν για την ομάδα τους και να φέρνουν την ομάδα τους πολύ κοντά στο σκορ με τελικό σκορ ημιχρόνου 37-31.

Με το τρίτο δεκάλεπτο να ξεκινά, οι ομάδες συνέχισαν να έχουν υψηλό ρυθμό και να κυνηγάνε την νίκη, με τους Los Ampeles να συνεχίσουν να βρίσκουν λύσεις με τον Καραγίαννη στην επίθεση, και με καλό ποσοστό ευστοχίας να κρατάνε μια διαφορά στο σκορ. Όμως οι Suns δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα, συνέχισαν να κυνηγάνε τα καλάθια τα οποία βρήκαν για να κρατηθούν στο κυνήγι της νίκης, με τον Γαμβράκη να βοηθάει σε αυτό και με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 48-44.

Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν δυνάτα, με τους Los Ampeles να ανεβάζουν κιάλλο ρυθμό στο παιχνίδι τους και να βρίσκουν αρκετές λύσεις προς το καλάθι που τους κράτησαν ζωντανούς για την νίκη. Οι Suns πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλα με την κούραση να τους καταβάλει, δεν κατάφεραν να περιορίσουν την αντίπαλη ομάδα με αποτέλεσμα να δέχονται την ήττα με σκορ 78-50.

MVP του παιχνδιού ήταν ο Γιώργος Πολύχρους με 33 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους Rising Suns ξεχώρισε ο Κυριάκος Σιδηρόπουλος με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ

Los Ampeles Clowns: Αργυρίου 13, Γιαμούκογλου 6, Καραγιάννης 11, Μπίκης 3, Πατίκας 6, Πολύχρους 33, Σαββαϊδης 6

Rising Suns: Αναγνωστόπουλος, Βέττης 6, Γαμβράκης 8, Λαδόπουλος 3, Μάτζαρης 5, Μυρίσας, Σιδηρόπουλος 10, Τζωρτζίου 9

Τι μας άρεσε: το κυνήγι της νίκης και από τις δύο ομάδες