04/06/2024
Flood BC 19 21 26 18 - 84 -
Okla-lioma 15 20 8 18 - 61 -

Άλλη κλάση η Flood!

Η Flood δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην νεανική Okla-lioma όμως με εντυπωσιακή εμφάνιση και πανέμορφο μπάσκετ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, επικράτησε άνετα με 84 – 61.

Η Okla-lioma έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, έβαλε 9 αναπάντητους πόντους με μπροστάρη τον Μυκονιάτη(5) και ξέφυγε 0 – 9. Μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, η Flood πήρε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, έτρεξε ένα δικό της σερί 19 – 6 και προσπέρασε με 19 – 15. O Κουσάσης με 7 πόντους ήταν η αιχμή του δόρατος, με τον Αναματερό να προσφέρει 4 και τον Δρακάκη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Οι ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξαν ακόμα πιο γρήγορο και όμορφο μπάσκετ με την Flood με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40 – 35. Ο μπόμπερ Δρακάκης πέτυχε τέσσερα τρίποντα, με τον Κουσάση να προσφέρει 4 πόντους και τον Τσάπα να βάζει το κερασάκι με νέο σουτ από τα 6.75. Στην αντίπερα όχθη, οι Μωβ στηρίχθηκαν στον δαιμόνιο Σ. Κουτεντάκη που ήταν ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους, με τον Γιαννάκη να βάζει δύο τρίποντα και τον Γ.Κουτεντάκη να δίνει λύσεις με 4 πόντους ακόμα.

Η Flood ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο, εξαφάνισε την μπάλα με τρομερό μπάσκετ και έγινε το ξεκάθαρο φαβορί για να πάρει τη νίκη. Ο Ασπιώτης πήρε την μερίδα του λέοντος με 7 πόντους, ο Κουσάσης ακολούθησε με 6 και Αναματερός, Αλικανιώτης και Τσάπας έδιναν τις λύσεις τους για το 66 – 43. Στο ίδιο διάστημα, η Okla-lioma έχασε τα αυγά και τα πασχάλια σε άμυνα και επίθεση και είχε μόνο τον Σιαμίσιη να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Ανοιχτό και χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την τριάδα Σιαμίσιη(6), Κουτεντάκη(4) και Γιαννάκη(5) να παλεύει να κατεβάσει τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους και τους Λιανό με 10 και Τσάπα με 6 πόντους αντίστοιχα να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για την Flood, διαμορφώνοντας το τελικό 84-61.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Κουσάσης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ντυμένους ξεχώρισε ο Νίκος Σιαμήσιης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Flood(Ασπιώτης): Άλικανιώτης 4, Αναματερός 10, Ασπιώτης 9, Δρακάκης 15, Κουσάσης 20(7 ασίστ), Λιανός 10, Οικονομόπουλος 2 , Τσάπας 14.

Okla-lioma (Γιαννάκης): Βαλλιανάτος 3, Γιαννάκης 13, Γ.Κουτεντάκης 12, Σ.Κουτεντάκης 12 , Σιαμήσιης 14(13ρ.), Μυκονιάτης 7.

Τι μας άρεσε: Κάποιες τρομερές συνεργασίες που έβγαλε η παρέα του Ασπιώτη!