21/11/2023
Στιφάδο Bulls 13 12 16 14 - 55 -
Space Hellas 8 13 12 16 - 49 -

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Την Τρίτη το βράδυ στο Athens Sports Hall, στο ντέρμπι της αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Elite by Betsson, σε ένα πολύ δυνατό και κλειστό παιχνίδι, οι (Παλιοί)Stifado Bulls δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα και παρά την ασφυκτική πίεση της (Νέας)Space Hellas στο τελευταίο δίλεπτο, πήρε δίκαια την νίκη με 55 – 49.

Οι δυο ομάδες, αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να είναι οι πρωταγωνίστριες και τους Ταύρους να έχουν το προβάδισμα με 13 – 8. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και με οδηγούς στην επίθεση τους Παλτόγλου με 5 και Καττή με 4 πόντους αντίστοιχα ξέφυγαν με 10 – 2, για να απαντήσει η Space στο τελευταίο δίλεπτο με τρίποντα από Βούζα και Μαμαλάκη, μειώνοντας σε 13 – 8.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και στην δεύτερη περίοδο(12-13), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με πολυφωνία στην επίθεση, με Βούζα - Μπαζώρα να σκοράρουν από 3 έκαστος και τους Στιφάδο να παίρνουν σκορ κυρίως από Ζευκίλη(4) και Καττή(4),για το 25-21 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Space ξεκίνησε καλύτερα στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Μαμαλάκη και καλάθια από Βούζα και Σιφναίο ισοφαρίζοντας 28-28. Σε εκείνο το σημείο, οι Στιφάδο έσφιξαν την άμυνα τους, έλεγξαν τον ρυθμό με τον Τσακιρίδη, βρήκαν σκορ από πέντε διαφορετικούς παίκτες και με μπροστάρηδες τους Καραβασάνη με 4 και Πρόκο – Τσακιρίδη με σουτ από τα 6.75, ξέφυγαν 41 – 33.

Η ομάδα του Ντουμάνη μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους 0 – 7,με Κωνσταντινίδη και Μαμαλάκη, πλησίασε στο καλάθι. Οι Ταύροι δεν πτοήθηκαν, πάτησαν το γκάζι και με εννιά αναπάντητους πόντους από Τσελεμπή(4), Τσακιρίδη(3) και Καττή, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό(50-39). Η Space έδειχνε πεσμένη στο καναβάτσο, αλλά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας με 5 του Μαμαλάκη, τρίποντο του Βούζα και καλάθι του Βεργόγιαννη , πλησίασε σε 52 – 49, όμως οι γηπεδούχοι με βολές από την γραμμή της φιλανθρωπίας, γλίτωσαν την αυτοκτονία και επικράτησαν 55 – 49.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τσακιρίδης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βούζας με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Stifado είχαν 14 / 37 τρίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Η Space είχε 12 / 45 τρίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Stifado Bulls(Χατζής): Ζευκίλης 7(10ρ.), Καραβασάνης 9, Καττής 9(8ρ.), Παλτόγλου 5(9ρ.), Πολίτης, Πρόκος 3, Τσακιρίδης 11(7 ασίστ), Τσελεμπής 7, Χριστόπουλος 4.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 4, Βούζας 13(15ρ.), Ελευθερίου, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 6, Μαμαλάκης 18, Μπαζώρας 3, Μπαμπάκος, Ντουμάνης 1, Σιφναίος 4.

Τι μας άρεσε: Πολλές και δυνατές οι μάχες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια!