14/01/2023
Zita Group 13 6 3 18 - 40 -
Kavlanta Hawks 16 21 22 19 - 78 -

"Άλλο" μπάσκετ από Hawks!

Μετά από ένα απολαυστικό παιχνίδι, οι Kavlanta Hawks έκαναν μια "γεμάτη" εμφάνιση και επιβλήθηκαν της Zita Group με το τελικό 40-78.

Δε μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Γιαννούλη να μοιάζει... ανίκητος κάτω από τα καλάθια και να έχει για αντίπαλο δέος τον Σοφούλη, ο οποίος με 2 τρίποντα ξεχώρισε, για το 13-16 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Ο Κούρτης πήρε επιθετικές προσπάθειες και προσπάθησε να τραβήξει... κουπί για τη Zita Group, οι οποίοι έβλεπαν βέβαια τα "Γεράκια" να κρατούν το προβάδισμα, με τους Κολυβά και Σοφούλη (έφτασε τα 5 τρίποντα) να οδηγούν την παρέα τους στο 19-37 ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο αλλά... ίδιος ο Θάνος ο Σοφούλης, με δύο κολλητά τρίποντα του μπαρουτοκαπνισμένου combo guard των φιλοξενούμενων να ανεβάζουν τη διαφορά στους 28 (19-47) και τον Τζώρτζη να ακολουθεί σε απόδοση, με τους Σκούμα και Μπερδαλή να προσπαθούν να... μαζέψουν την κατάσταση και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 22-59.

Η πιο ελεύθερη και παραγωγική περίοδος της αναμέτρησης ήταν η τελευταία, με τη μεγάλη διαφορά και τον ελεύθερο ρυθμό να βοηθά και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εν τέλει στην άνετη νίκη με τελικό σκορ 40-78.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 14 πόντους, 22 (!) ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από Zita Group ξεχώρισε ο Γιώργος ο Κούρτης με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/62 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 0/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/53 δίποντα, 8/40 τρίποντα, 8/15 βολές, 78 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Zita Group (Ζήκουλης): Γιαννούλης 6, Ζήκουλης 2, Κούρτης 16, Μπίφσας, Μπερδαλής 5, Παπαπέτρου 4, Σκούμας 7, Στανίτσας, Τσουπάκης.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Ασημακόπουλος, Αλεβίζος, Κολυβάς 2, Λιώδης 2, Μπόικο 4, Πέτσας 13 (15 ριμπ.), Πεντάρης 4, Σοφούλης 39, Τζώρτζης 14 (22 ριμπ.).

Τί μας άρεσε: Το πανέμορφο κλίμα του αγώνα!