10/06/2024
Chicago Fools 18 18 14 15 - 65 -
Airdomers 16 23 8 12 - 59 -

Άλλο ένα ντέρμπι στα χέρια των Chicago Fools!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένταση και ανταγωνισμό από την πρώτη στιγμή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-16 υπέρ των Chicago Fools. Οι Airdomers κατάφεραν να κρατήσουν κοντά το σκορ χάρη στις προσπάθειες των Κισκινίδη και Κυρίμη, που πέτυχαν σημαντικά καλάθια και έδειξαν την αποφασιστικότητά τους στο γήπεδο. Από την άλλη πλευρά, οι Chicago Fools, με πρωταγωνιστές τους Καλογιαννίδη, Γιαμπάνη και Κυριαζίδη, κατάφεραν να διατηρήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα και την ευστοχία τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό, με τους Airdomers να επιστρέφουν δυναμικά στο παιχνίδι. Ο Κισκινίδης και ο Κυρίμης ανέλαβαν πρωτοβουλίες και οδήγησαν την ομάδα τους σε αντεπίθεση, μειώνοντας τη διαφορά και κλείνοντας με ανατροπή το ημίχρονο με σκορ 36-39 υπέρ τους. Οι Chicago Fools, παρά την προσπάθειά τους, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το αρχικό τους προβάδισμα, με το παιχνίδι να αποκτά έντονο ρυθμό και αμφίρροπη εξέλιξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ισορροπία του αγώνα συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για την επικράτηση. Το σκορ ήταν 50-47, καθώς οι Καλογιαννίδης, Γιαμπάνης και Κυριαζίδης από την πλευρά των Chicago Fools και οι Κισκινίδης και Κυρίμης από τους Airdomers, συνέχισαν να προσφέρουν εξαιρετικές εμφανίσεις. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τους φιλάθλους να παρακολουθούν με αγωνία τη συναρπαστική εξέλιξη του αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Chicago Fools κατάφεραν να επικρατήσουν τελικά με σκορ 65-59. Η ομάδα, με ηγέτες τους Καλογιαννίδη, Γιαμπάνη και Κυριαζίδη, έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Παρά την προσπάθεια των Κισκινίδη και Κυρίμη, οι Airdomers δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

MVP αναδείχθηκε ο Φίλιππος Καλογιαννίδης ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Airdomers είναι ο Πασχάλης Κισκινίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Chicago Fools: Αθάνατος 1, Γιαμπάνης 12(4), Καλογιαννίδης 21(2), Καραγιώργης 4, Κατιγκάς 6, Κονιάκης 16(3), Κυριαζίδης 5, Σαγιάς, Χατζόπουλος

Airdomers: Αρσένης 4(1), Κισκινίδης 16(3), Κυρίμης 11, Μανσούρ 4, Μαυρίδης 13, Μουστάκης 7(2), Ναχμίας 4