10/06/2024
The Boys 31 25 22 20 - 98 -
Δυστυχισμένοι Μαζί 29 28 22 16 - 95 -

Άλλο ένα ντέρμπι στα χέρια των The Boys!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έναν αγώνα γεμάτο εντάσεις και αγωνία. Οι The Boys εμφανίστηκαν στο γήπεδο με αποφασιστικότητα, οδηγούμενοι από τους εξαιρετικούς παίκτες τους, Οικονόμου, Σπανός και Δεμίρογλου. Απέναντι τους, οι Δυστυχισμένοι Μαζί έδειχναν επίσης αποφασισμένοι να ανταπεξέλθουν, με τους Αχτσή, Μισαηλίδη και Πούλιο να καθοδηγούν την ομάδα τους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους The Boys να προηγούνται με 31-29.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε έντονη ανταγωνιστικότητα και ανατροπές. Οι Δυστυχισμένοι Μαζί αντέδρασαν εντυπωσιακά, με τους Αχτσή , Μισαηλίδη και Πούλιο να βρίσκουν την έμπνευση τους. Με μια εντυπωσιακή επίδοση, κατάφεραν να όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ αλλά και να κάνουν την υπέρ τους ανατροπή σε 56-57 με την λήξη του ημιχρόνου.

Η μάχη εντείνεται καθώς πλησιάζουμε προς το τέλος του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες στο σκορ σε αυτή τη περίοδο, γεγονός που μας δίνει εικόνα για την σκληρή μεταξύ τους μάχη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 78-79.

Καθώς ο χρόνος εξαντλείται, η ένταση στο γήπεδο φτάνει στο αποκορύφωμά της. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο με εντυπωσιακά καλάθια και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι Δυστυχισμένοι Μαζί έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι The Boys κράτησαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με νίκη των The Boys με σκορ 98-95.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεώδορος Οικονόμου ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Δυστυχισμένους Μαζί είναι ο Συμεών Αχτσής που πέτυχε 32 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

The Boys: Δεμίρογλου 11(1), Θάνο 15, Οικονόμου 27, Παπαγεωργίου 14, Πατίκας 12, Σπανός 16, Τέντσος 3(1)

Δυστυχισμένοι Μαζί: Αχτσής 32(4), Γαλανός 12(1), Κουλακιώτης 10(2), Μισαηλίδης 19(4), Πούλιος 8(2), Σιδηρόπουλος 14(3)