06/04/2023
Αμόκ 17 8 20 27 - 72 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 18 19 20 - 68 -

Άλλο ένα έμεινε για την Αμόκ!

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση της κορυφής του δευτέρου ομίλου της Evolution League, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισε τους Brooklyn Bets με 72-68 στο Athens Sports Hall!

Η Αμόκ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Βιγικάκη, 4 του Καστρίτη και 3 του Περγαντή, προηγήθηκε με 17-11. Ο Θεοδωρόπουλος με 5 πόντους και ο Αγρέβης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brooklyn Bets, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 22-15, πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Μουχίμογλου, 4 του Δαραμούσκα, 4 του Θεοδωρόπουλου και τρίποντο του Σάλλαρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 25-29. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Γράψα και Βιγικάκη.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Ρούσσου, 5 πόντους του Μουχίμογλου, 4 του Αγρέβη και τρίποντο του Θεοδωρόπουλου, το συγκρότημα του Παναγιώτου έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου, 28-40. Άμεση ήταν η απάντηση από την ομάδα του Δουρακάκη, καθώς με τους Τσατσάνη, Γιώργο Διονυσόπουλο και Περγαντή να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, μείωσε στους 3, 45-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και με ηγέτη τον Γκόφα, αλλά και βοήθειες των Ορφανού - Γράψα, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 72-68. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Αγγελόπουλος, Μουχίμογλου και Ρούσσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 21/43 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 13/38 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Αμόκ ο Περγαντής με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 17 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Αμόκ (Δουρακάκης): Διονυσόπουλος Ι., Αβαρκιώτης, Βιγικάκης 10 (2), Περγαντής 9, Γκόφας 17, Γράψας 6 (2), Γρηγορίου 4, Διονυσόπουλος Γ. 5, Καστρίτης 4, Ορφανός 9, Πρωτόπαπας 2, Τσατσάνης 6 (1)

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μουχίμογλου 17 (3), Αγγελόπουλος 11 (1), Αγρέβης 10, Δαραμούσκας 4, Θεοδωρόπουλος 12 (2), Ρούσσος 9 (3), Μπαμπάτσικος 2, Σάλλαρης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων σε όλη την διάρκεια του αγώνα!