26/03/2023
Αλκοολικός Αστέρας 8 9 5 20 - 42 -
Saint Pauli 14 10 10 22 - 56 -

Άλλο ένα βήμα για τους Saint Pauli!

Επιστροφή στις νίκες για τους Saint Pauli στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τον Αλκοολικό Αστέρα με 42-56 και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την άνοδο!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Saint Pauli, καθώς με 6 πόντους του Καραμούλα, 3 του Κονταρίδη και τρίποντο του Πιτένη, προηγήθηκαν με 8-14. Ο Τσομπανέλλης από την περιφέρεια και οι Αντωνόπουλος - Παπακωνσταντίνου μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 7 πόντους του Καρακαΐση και καλάθι του Κονταρίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 17-24. Τον Αλκοολικό Αστέρα κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Αντωνόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπακωνσταντίνου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Λεμονίδη και 3 του Καραμούλα, η παρέα του Καραμπά έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-34! Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 22-34, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Φουρνογεράκης από την περιφέρεια, ενώ ένα δίποντο είχε ο Παυλάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 22-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας ξύπνησε και με 9 πόντους του Αντωνόπουλου και άλλους τόσους του Παυλάκη, πλησίασε απειλητικά στο καλάθι, 40-42, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι Saint Pauli διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με μεγάλα σουτ των Λεμονίδη, Καραμούλα, Καρακαΐση και Πιτένη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 42-56!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 10/29 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 22 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/28 βολές, 15/38 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Αντωνόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Saint Pauli ο Καραμούλας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Φουρνογεράκης 3 (1), Αντωνόπουλος 19 (2), Παοακωνσταντίνου 4, Παυλάκης 11 (2), Πρωτόπαπας, Τσομπανέλλης 5 (1)

Saint Pauli (Καραμπάς): Καρακαΐσης 12 (1), Καραμούλας 14, Καραμπάς, Κονταρίδης 5, Λεμονίδης 19 (2), Πιτένης 6 (1), Σαρρής

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του Αλκοολικού Αστέρα, αλλά και η ψυχραιμία των Saint Pauli!