14/06/2023
Hood BC 21 22 17 22 - 82 -
Couvaliers 11 17 22 16 - 66 -

Άλλο επίπεδο η Hood!

Χωρίς να χάσει ούτε ένα παιχνίδι έκλεισε την κανονική περίοδο της Summer Master League η Hood (7-0), που το βράδυ της Τετάρτης 14 Ιουνίου πέρασε το εμπόδιο των Couvaliers με 82-66. Η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα δεν έχασε σε κανένα σημείο του ματς το προβάδισμα και κάπως έτσι έκλεισε θετικά τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο και πλέον στρέφεται στα Playoffs. Οι Couvaliers είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους κόντρα σε μία ομάδα του επιπέδου της Hood, ενώ και αυτοί «σηκώνουν μανίκια» για την σειρά κόντρα στους War Gamers.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Ζέγγος από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φάνηκε πως ήθελε να βάλει την «σφραγίδα» του στο ματς. Από την άλλη μεριά ο Γκούφας ήταν εκείνος που προσέφερε τις περισσότερες λύσεις στα πρώτα λεπτά, με την Hood όμως να προηγείται 16-10. Μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν φέρει την διαφορά στο +10 (21-11), με τον Ζέγγο να έχει πετύχει κιόλας 13 πόντους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν μία πολύ καλή απόσταση. Ο Στεφόπουλος έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του κοντά στο καλάθι, ενώ και ο Κατσούρης είχε αρχίσει να γίνεται δραστήριος, με την Hood να φτάνει στο 37-20. Γκούφας και Κούκης έκαναν προσπάθεια να μειώσουν, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να δείχνει 43-28 υπέρ της Hood.

Το +20 δεν άργησε να έρθει στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ζέγγο να γράφει το 48-28. Με ένα σερί 0-9 όμως οι Couvaliers πλησίασαν στο 48-37, μέχρι ο Ζέγγος αναλάβει πάλι δράση για να απομακρύνει την ομάδα του στο 53-39. Γκούφας και Πάνος έκαναν καλή δουλειά πίσω από τα 6,75, ενώ και ο Φάτσια βρήκε τις ευκαιρίες του για να χτυπήσει και κάπως έτσι οι Couvaliers μπόρεσαν να ρίξουν την απόσταση στους 10 πόντους (60-50).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία και με δυναμικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στο 63-60. Σε εκείνο το σημείο όμως η Hood έβγαλε χαρακτήρα, δεν έδειξε να επηρεάζεται από το γεγονός πως οι αντίπαλοι είχαν πλησιάσει απειλητικά και  έτσι με ένα υπέρ της 15-0 άφησε πολύ πίσω της τους Couvaliers (78-60). Οι γηπεδούχοι είχαν ξανά τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και μετέτρεψαν τα τελευταία λεπτά σε διαδικαστικά. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 82-66 που χάρισε ακόμα μία νίκη στην Hood.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Ζέγγος με 31 πόντους, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ. Από τους Couvaliers ξεχώρισε ο Χριστόφορος Γκούφας με 23 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Η Hood είχε 21/41 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/11 βολές, 49 ριμπάουντ, όπως και 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Couvaliers τελείωσαν το ματς με 14/42 δίποντα, 12/41 τρίποντα, 2/8 βολές, 40 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Hood (Πατσάκας): Milicevic, Ζέγγος 31(5ρ.), Θεοδώρου 3(2ρ.), Κατσούρης 22(6ρ.), Λαύκας 6(11ρ.), Μασουράκης 4(8ρ.), Πετράκος, Πρωτόγερος 4(1ρ.), Στεφόπουλος 12(14ρ.)

Couvaliers (Κούκης): Αθανασόπουλος, Γκούφας 23(11ρ.), Καζάνης 2(2ρ.), Κούκης 3(4ρ.), Πάνος 13(4ρ.), Πολίτης 3(1ρ.), Τσιρδήμος Γ., Τσιρδήμος Ν. 4(1ρ.), Φάτσια 13(13ρ.), Χριστοδούλου 5(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Hood όταν οι Couvaliers πλησίασαν στους 3 πόντους.