19/03/2023
Frigo Driver 19 21 13 22 - 75 -
Athens Touvlakers 13 11 19 16 - 61 -

Άλμα οκτάδας οι Frigo Driver!

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena, οι Frigo Driver με περίσσεια όρεξη και καταπληκτική απόδοση στην επίθεση, πήραν μία εύκολη νίκη απέναντι στους αδιάφορους σχετικά Athens Touvlakers και σκαρφάλωσαν στην οκτάδα που οδηγεί στα παιχνίδια των πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανοιχτό και γρήγορο, με τους Frigo να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι και να διατηρούν προβάδισμα 19 – 13. Νταλάπας(6), Νικόλτσος(6) και Μιχαλακάκος(5) ήταν τριάδα φωτιά στην επίθεση για τους γηπεδούχους , ενώ τους φιλοξενούμενους που επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τριποντα, τους κρατούσαν κοντά Σαλμάν με 7 και Κοσκέρας με 4 πόντους αντίστοιχα.

Η εικόνα ήταν ακόμα καλύτερη στην δεύτερη περίοδο για τους γηπεδούχους, που έδειχναν ασταμάτητοι στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τις αργές επιστροφές των Touvlakers και ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου 40 – 24. Μιχαλακάκος με 7 , Νικόλτσος με 6 και Νταλάπας με 4, συνέχιζαν να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι, ενώ τις λύσεις για τους Κίτρινους, έδιναν κυρίως Κοσκέρας με 5 και Μαρίνος με 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Touvlakers να σταθούν καλύτερα στο παρκέ, να βρουν το χέρι τους από την περιφέρεια με Μαρίνο(2), Λειβαδά και Αγγουριδάκη και σε συνδυασμό με τις μεγάλες βοήθειες του Λεμπούση σε άμυνα και επίθεση με 4 πόντους, μείωσαν 53 – 45. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Frigo δεν ανέβηκαν πολύ ψηλά στην επίθεση με Μαθιό και Νικόλτσο να ξεχωρίζουν με 4 πόντους έκαστος.

Με τις επιθέσεις να παίρνουν φωτιά και τις άμυνες να είναι σε βαθύ ύπνο,συνεχιζόταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Frigo να μην απειλούνται και να φτάνουν εύκολα στο τελικό 75 – 61. Λεμπούσης – Κοσκέρας με 4 πόντους μέσα στο ζωγραφιστό και Αγγουριδάκης - Μαρίνος με τρίποντα πάλευαν να φέρουν το ματς στα χέρια των Touvlakers , όμως οι Frigo αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη που τόσο χρειάζονταν,με Μιχαλακάκο και Παπαδάκη να παίρνουν την μπαγκέτα με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, έφτασαν στο τελικό 75 – 61.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Frigo είχαν 30/59 δίποντα , 4/15 τρίποντα, 3/12 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Touvlakers είχαν 15/33 τρίποντα, 8/50 τρίποντα, 7/10 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Κόκκαλης 5, Λουκατάρης, Μαθιός 8(9ρ.), Μιχαλακάκος 21(9ρ.), Νικόλτσος 14(10ρ.), Νταλάπας 18, Παπαδάκης 9(9ρ.).

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγγουριδάκης 8, Κοσκέρας 15(17ρ.), Λειβαδάς 3, Λεμπούσης 8(16ρ.), Μαρίνος 18, Σαλμάν 9(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Καταιγιστικός ρυθμός, γρήγορες επιθέσεις και όμορφο μπάσκετ από τις δύο ομάδες.