21/01/2024
Bulldogs 13 15 17 20 - 65 -
Leontario BC 17 13 17 24 - 68 -

Άλμα παραμονής το Leontario!

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, πέτυχε το Leontario το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ δυνατό και physical παιχνίδι, επικρατώντας στο τέλος με 65 – 68 απέναντι στα Bulldogs του εκπληκτικού Κομνηνού Λούβαρη.

Οι ομάδες δεν έπαιξαν σε φουλ τέμπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Λεοντάριο να είναι ελαφρώς καλύτερο, έχοντας την πρωτοπορία με 13 – 17. Ο Δεδούσης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους, με Βόσικα και Λάππα να πυροβολούν από την περιφέρεια, ενώ τα Bulldogs είχαν τον Δημητρακόπουλο κορυφαίο με 5 πόντους, με τον Λούβαρη να προσφέρει 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Bulldogs ήταν αυτά που στάθηκαν ελαφρώς καλύτερα και με υπερηχητικό τον Λούβαρη που πέτυχε 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του, πλησίασαν 28 – 30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Λεοντάριο που έκανε εκτεταμένο rotation, στηρίχθηκε στην τριάδα Βλάχου, Χατζησπύρου και Καραχάλιου που πέτυχαν από 3 πόντους.

Πανομοιότυπη εικόνα είχαμε και στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν και τα Bulldogs με καλάθι στην εκπνοή του Κορκίδη να παίρνουν προβάδισμα με 45 – 44. Λούβαρης με 7 και Δημητρακόπουλος με 5 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που πήραν τη μπαγκέτα για τους Πορτοκαλί, ενώ Πλαγιαννάκος με 7 και Βόσικας με 4 πόντους αντίστοιχα κρατούσαν κοντά το Leontario.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στην τελευταία περίοδο, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ. Ο ασταμάτητος Κόμης Λούβαρης με 14 ακόμα πόντους πάλευε να χαρίσει τη νίκη στα Bulldogs, με το Leontario να έχει πολυφωνία στην επίθεση και με κορυφαίους τους Πλαγιαννάκο(5), Βόσικα(5), Δουδέση(5) και Λάππα(4) να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη με 65 – 68.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κομνηνός Λούβαρης με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Bulldogs είχαν 24 / 51 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Το Leontario είχε 16 / 39 δίποντα, 7 / 34 τρίποντα, 15 / 23 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Bulldogs(Απέργης): Anthony 4, Απέργης 9, Δημητρακόπουλος 12, Κατωγιαννάκης, Κορκίδης 2(10ρ.), Λαζανάκης 2, Λούβαρης 36(11ρ.)

Leontario(Κωνσταντιδέλης): Βλάχος 4, Βόσικας 14(12ρ.), Δεδούσης 11(7ρ.), Καραχάλιος 5, Κορωνάκης 4, Κρουστάλης 2, Κωνσταντιδέλης , Λάππας 10, Πλαγιαννάκος 15, Τσιαντής, Χατζησπύρου 3.

Τι μας άρεσε:

Δυνατό ματς, δυνατές μονομαχίες και πολύ ωραίες φάσεις από δύο ποιοτικούς αντιπάλους.