18/09/2019
Phoenix Bums 15 10 12 13 - 50 -
New York Fix 12 10 14 6 - 42 -

Άλμα πρόκρισης για τους Phoenix Bums!

Μετά από ένα δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, όπου τον κύριο λόγο είχαν οι άμυνες, οι Phoenix Bums επικράτησαν με 50-42 των New York Fix και έτσι μπήκαν με το δεξί στον 34ο όμιλο του Basketaki Cup, κάνοντας παράλληλα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Phoenix Bums, καθώς αν και βρέθηκαν στο -5, 4-9, έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 15-12, χάρη σε 4 πόντους του Αξαμπανόπουλου, 3 του Μοσκόφογλου και τρίποντα των Λάσπα – Καδά. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά τα δύο τρίποντα του Καλπακίδη και οι 3 πόντοι του Αθανασόπουλου.

Με 5 πόντους του Παπαντωνίου και δίποντο του Αξαμπανόπουλου, το συγκρότημα του Κοβάτσου έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-12, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι New York Fix αντέδρασαν και με 4 πόντους του Τόμπρου και βοήθειες των Σεΐζη, Παναγόπουλου και Κουτούζου, μείωσαν στους 3, 25-22!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Αλήτες να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους, 37-36, έπειτα από 4 πόντους του Καραγιάννη και άλλους τόσους του Αξαμπανόπουλου. Για τους “Μπυρόβιους” σε εκείνο το σημείο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Χαμπεσής με 6 πόντους, ενώ από ένα τριποντάκι είχαν Καλπακίδης – Καραμανώλης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Αξαμπανόπουλο (5π) και Λάσπα (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στη νίκη με 50-42. Μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά ήταν ο Κουτούζος, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του!

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 13/41 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 6/25 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Mvp των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 6/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των New York Fix ο Καραμανώλης με 4 πόντους, έχοντας ½ βολές, 0/1 δίποντο και ¼ τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης, Μοσκόφογλου 3, Παπαντωνίου 7 (1), Καραγιάννης 4, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 4, Φραγκάκης, Καδάς 6 (1), Αβαρκιώτης 2, Αξαμπανόπουλος 16, Λάσπας 6 (2)

New York Fix (Σεΐζης): Τόμπρος 4 (1), Σεΐζης 2, Καραμανώλης 4 (1), Αθανασόπουλος 3, Κουτούζος 8 (1), Καλπακίδης 9 (3), Παύλου, Παναγόπουλος 4, Χαμπεσής 8 (1), Κολέτσος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Phoenix Bums στο ζωγραφιστό, μιας και τα 51 έναντι των 32 ριμπάουντ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του ματς!