04/03/2023
Drunk Kings 13 13 17 10 - 53 -
Τεμπελχανάδες 16 12 14 19 - 61 -

Άλμα σωτηρίας οι Τεμπελχανάδες!

Το βράδυ του Σαββάτου 4 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, σε ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Τεμπελχανάδες πήραν μεγάλη νίκη στην υπόθεση παραμονή με 53-61 απέναντι στους Drunk Kings και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Τεμπελχανάδες πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη στην επίθεση τον Δημαρά με 7 πόντους και το δίδυμο Σαμωνά και Απάλλα να βάζουν από 4, κρατούσαν προβάδισμα με 13 – 16. Οι Βασιλιάδες που άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα, βρήκαν στην συνέχεια λύσεις κυρίως με 4 πόντους του Αλεβίζου και τρίποντο του Κ. Θεοχάρη, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Τεμπελχανάδες να μπαίνουν καλύτερα και να ξεφεύγουν με Καλαϊτζάκη και Σαμωνά να βάζουν από 4 πόντους και τους Βασιλιάδες να απαντούν με Κοκκινογούλη(4), Αλεβίζο(4) και τρίποντο του Λιντέρη, για το 26 – 28 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Drunk Kings έκαναν καταπληκτικό πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο και με τον Μαρούδα να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους και τον Κ. Θεοχάρη να ακολουθεί από κοντά με 4, έστειλαν την διαφορά στο + 11. Σε εκείνο το σημείο, οι Τεμπελχανάδες αποφάσισαν να πιέσουν στην άμυνα, κέρδισαν συνεχόμενες μπάλες και με το δίδυμο Καλαϊτζάκη με 7 και Σαμωνά με 4 πόντους να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους , πλησίασαν στον πόντο(43-42).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Drunk Kings προσπαθούσαν να μείνουν μπροστά στο σκορ, με τον Μαρούδα να παλεύει σε όλες τις φάσεις και να ξεχωρίζει με 5 πόντους, αλλά οι Τεμπελχανάδες, ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Σαμωνά και Καλαϊτζάκη, με αμφότερους να πετυχαίνουν από 6 πόντους, πέτυχαν πολύ σπουδαία νίκη για την παραμονή με 53 – 61!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θωμάς Σαμωνάς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοκκινογούλης με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Kings είχαν 20/64 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 23/44 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Drunk Kings(Θεοχάρης): Αλεβίζος 12(11ρ.), Κ. Θεοχάρης 10, Α. Θεοχάρης 4, Κοκκινογούλης 6(15ρ.), Λιντέρης 3, Μαρούδας 18(11ρ.).

Τεμπελχανάδες(Ανδρικόπουλος ): Ανδρικόπουλος, Απάλλας 17, Γκούμας 1(13ρ.), Δημαράς 16, Καλαϊτζάκης 13(10ρ.), Σαμωνάς 20(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ήταν εξαιρετικό μεταξύ των δύο ομάδων, παρά την μεγάλη σημασία που είχε το αποτέλεσμα.