11/02/2022
Gangsters 19 18 13 14 - 64 -
Xavalencia 14 16 13 18 - 61 -

Άλμα τετράδας οι Gangsters!

Το βράδυ της Πέμπτης 11 Φεβρουαρίου στα Άνω Λιόσια, σε ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικούς αντιπάλους, οι Gangsters οδηγούσαν την κούρσα από την αρχή και παρά την ασφυκτική πίεση της Xavalencia στο τελευταίο δίλεπτο, επικράτησαν με 64-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους Γκάνγκστερς να ξεφεύγουν στο τελευταίο λεπτό με 19 – 14. Ο Μαρκόπουλος έκανε μεγάλο ματς με 9 πόντους και είχε από κοντά Λάιο και Τσατσάκο με 4 έκαστος, ενώ για την Χαβαλένθια , ο Μοσχοβίτης ξεχώριζε με 7 πόντους, έχοντας από κοντά Βασιλόπουλο και Γκουρβέλο να βάζουν από 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό βγάζοντας ωραίες φάσεις στην επίθεση. Η Χαβαλένθια μπήκε με σκοπό να φέρει το ματς στα μέτρα της με το Μοσχοβίτη να είναι καυτός με 8 πόντους και τους Γκουρβέλο με 5 και Βασιλόπουλο με 4 να ακολουθούν, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες από Αλεξανδρή(2),Μακρή και τους Αφουξενίδη και Μαρκόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 37 – 30.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την διαφορά να μένει στους 7 για τους Γκάνγκστερς(50-43). Ο Χριστοφορίδης με 6 πόντους ήταν μπροστάρης για τους φιλοξενούμενους και ακολούθησε ο Μοσχοβίτης με 6, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Λάιος έβγαζε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και πέτυχε και 4 πόντους και ο Μαρκόπουλος με 7 κρατούσε την πρωτοπορία για την ομάδα του.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με καλάθια από Μαρκόπουλο, Αφουξενίδη και τρίποντο του Μακρή, διατηρούσαν προβάδισμα 57 – 54, απέναντι στην Χαβαλένθια , που είχε τον Γκουρβέλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.Στην συνέχεια οι Gangsters πάτησαν το γκάζι και με Μαρκόπουλο, Αφουξενίδη και Τσατσάκο, έστειλαν την διαφορά στους 10(64 – 54). Οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντα απο Ν.Βλασταρίδη, και Γκουρβέλο μείωσαν σε 64 – 61, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς απέτυχε να σκοράρει δις στην τελευταία φάση.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Βασιλόπουλος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gangsters είχαν 21 / 51 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Χαβαλένθια είχε 11 / 23 δίποντα, 18/36 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Gangsters (Βρύλης-Κεχρής): Αφουξενίδης 10(10ρ.), Σαλπάς 1, Αλεξανδρής 7(7ας.), Τσατσάκος 8(8ρ.), Β. Λάιος 8(9ρ.), Μαρκόπουλος 24, Μακρής 6(6ρ.)

Xavalencia(Ν.Βλασταρίδης): Α. Βλασταρίδης 16, Μοσχοβίτης 23(7ρ.), Χριστοφορίδης 8(19ρ.), Ν.Βλασταρίδης 3, Γκουρβέλος 16, Βασιλόπουλος 10(15ρ.)

Τι μας άρεσε: Πολύ ποιοτικές φάσεις από τις δύο ομάδες με εντυπωσιακές ασίστ.