28/02/2024
Skroutz 21 14 14 22 - 71 -
Τεμπελχανάδες 5 13 15 20 - 53 -

Άλμα κορυφής το Skroutz!

Το Skroutz μπήκε αποφασισμένο για την νίκη απο το ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στους Τεμπελχανάδες με σκορ 71-53.

Το Skroutz ήθελε να δώσει συνέχεια στην καλή του πορεία και να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται στην βαθμολογία, ενόψει πλέι οφ. Νίκη οκτάδας έψαχναν οι Τεμπελχανάδες. Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, με πλουραρισμό στην επίθεση προηγήθηκαν 15-3. Η διαφορά άνοιξε και άλλο μετά από δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 21-5.

Οι Τεμπελχανάδες δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε το Skroutz. Η διαφορά πλησίασε τους είκοσι πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 35-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στοκ ίδιο ρυθμό και με σερί 13-0 προηγήθηκαν 48-24.Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 9-0, μάζεψαν κάπως την διαφορά, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-33.

Ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν και να επιδίδονται σε διαγωνισμό τριπόντων. Ο Παπαδόπουλος πήρε φωτιά στην τελευταία περίοδο, ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα. Έτσι το Skroutz πήρε την νίκη με σκορ 71-53 και διατηρεί ελπίδες μέχρι και για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αγγελος Καντιδάκης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Σαμωνάς με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Skroutz (Μερεμέτης): Καντιδάκης 11, Αυγουλής, Μερεμέτης 8, Μητσοτάκης 14, Ξένος 5, Παπαδόπουλος 27, Ρέντζος, Δούμας 6.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Καρακεσίσογλου, Παπαδόπουλος 6, Παπαπαναγιώτου, Καραγεώργος 5, Δημαράς 12, Φραγκογιάννης, Γκούμας, Σαμωνάς 14, Ανδρικόπουλος 6, Κολιούσης.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα του Skroutz από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.