11/01/2024
Buzzer Eaters 10 16 8 12 - 46 -
Brazzerzz Beachterzz 15 15 12 11 - 53 -

«Αλύγιστοι» Brazzerzz Beachterzz πήραν το «ροζ»!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στη Master League οι Brazzerzz Beachterzz που ξεπέρασαν το εμπόδιο των Buzzer Eaters με 46-53 για την 12η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και έφτασαν στην 5η νίκη της σεζόν (5-5), ενώ από την άλλη το αρνητικό σερί των Buzzer Eaters συνεχίζεται, φτάνοντας πλέον τις 3 συνεχόμενες ήττες (2-9).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 6-2, ωστόσο η ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Ζώτος, Φώτης και Άγγελος Δριβάκος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 8-10, ενώ λίγο αργότερα ο Παναγιωτίδης έκανε το 10-10. Ο Ζώτος με νέα δική του τρίποντη εκτέλεση έκανε το 10-13 και έκτοτε οι Brazzerzz Beachterzz δεν «ξανακοίταξαν» πίσω. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρίζος έβαλε… μπροστά τις «μηχανές» και με συνεχόμενα δικά του καλάθια έφερε τους γηπεδούχους στο 15-17. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν λύσεις συνεχώς και έτσι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κάνουν την ανατροπή. Έτσι οι Brazzerzz Beachterzz πήγαν στην ανάπαυλα έχοντας στα χέρια τους μία διαφορά 4 πόντων, μιας και το σκορ έδειχνε 26-30.

Ο Γρηγορακάκης πήρε πιο ενεργό ρόλο στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν και οι Brazzerzz Beachterzz ξέφυγαν στο 28-35. Στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο οι Buzzer Eaters δεν ήταν και τόσο δημιουργικοί επιθετικά, με τον Ρίζο να είναι ο μόνος παίκτης που έβρισκε σταθερά πόντους. Ο Βγενόπουλος πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έγραψε το 34-42 με το οποίο και ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον 10 λεπτά μπροστά τους για να βγάλουν αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο -4(44-48). Ο Πολυχρονόπουλος με ένα καθοριστικό τρίποντο (44-51) κράτησε την ομάδα του σε καλή απόσταση και επίσης δυσκολέψε ακόμα περισσότερο το έργο των αντιπάλων του. Οι Brazzerzz Beachterzz διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και τελικά έφτασαν στη νίκη με 46-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 10 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από τους Buzzer Eaters ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καύκας με 2 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 μπλοκ.

Οι Buzzer Eaters μέτρησαν 11/24 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 12/23 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, αλλά και 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 7 μπλοκ. Οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 12/42 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 11 κλεψίματα και 3 λάθη.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Αρβανίτης 7(5ρ.), Βουνισέας 4(3ρ.), Δεδεμάδης 2(3ρ.), Ζαννιάς 4(9ρ.), Καύκας 2(12ρ.), Παναγιωτίδης 2(3ρ.), Παυλόπουλος 5(5ρ.), Ρίζος 20(5ρ.)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 2, Γρηγορακάκης 10(7ρ.), Δημητριάδης 2(7ρ.), Δριβάκος Α. 3(9ρ.), Δριβάκος Φ. 6(6ρ.), Ζώτος 11(1ρ.), Μπότσαρης 3(3ρ.), Πίλτσης 4(3ρ.), Πιστεύος 3(1ρ.), Πολυχρονόπουλος 9(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή διαχείριση του παιχνιδιού από τους Brazzerzz Beachterzz.