22/02/2022
Reload 16 8 20 24 - 68 -
Paliagoura 21 24 11 16 - 72 -

Άλωσαν τον Κολωνό τα Paliagoura!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες τα Paliagoura στον Κολωνό, καθώς για την 18η αγωνιστική της Elite League κέρδισαν δύσκολα τους Reload με 68-72, παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν στο +21 στο πρώτο μέρος!

Με τον Αβανίδη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 8 πόντους, τον Κασκάνη να προσθέτει 4 και τον Κωστάκη να εκτελεί από την περιφέρεια, τα Paliagoura προηγήθηκαν με 16-21. Ο Δακουτρός με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 4 είχε ο Κοσμίδης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αβανίδης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 11 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Κωστάκη και ένα του Κασκάνη, έστειλαν τους πράσινους στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 24-45. Πρόβλημα στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση αντιμετώπισαν οι Reload στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σούλτη να ξεχωρίζει με τα δύο τρίποντα που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες πήραν μπρος και με 8 πόντους του Βεργόγιαννη, 5 του Πανταζή, 4 του Ορέστη και 3 του Τριχιά, πλησίασαν στους 10, 44-54. Το σκορ του τρίτου δεκάλεπτο, 44-56, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σταφυλάς, ενώ νωρίτερα ο Αβανίδης είχε πετύχει 7 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 44-56!

Η αντεπίθεση της ομάδας του Περιβολάρη συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Κοσμίδη, δύο τρίποντα του Ορέστη και 4 πόντους του Δακουτρού, πλησίασαν στο καλάθι, 62-64, 1:30 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Κασκάνης φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με 7 δικούς του πόντους και τρίποντο του Σταφυλά, οδήγησαν τα Paliagoura στην τεράστια νίκη με 68-72!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 18/54 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/19 βολές, 15/36 δίποντα και 11/30 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 8 τάπες.

Πολυτιμότερος των Reload ο Κοσμίδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 6/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 5 τάπες.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 10 (3), Τριχιάς 5,Δακουτρός 14 (1), Σούλτης 6 (2), Πανταζής 8, Λουφόπουλος 5, Κοσμίδης 12, Βεργόγιαννης 8

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας 5, Αβανίδης 29 (4), Κασκάνης 14 (3), Κοντορουχάς, Κωστάκης 9 (3), Τομαράς 6, Σταφυλάς 9 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό πρώτο ημίχρονο που έκαναν τα Paliagoura, όσο και η υπερπροσπάθεια των Reload στο δεύτερο μέρος!