04/11/2023
Proboraptors 11 10 19 12 - 52 -
Beeranhas 11 16 9 11 - 47 -

Αλώβητοι στο ντέρμπι οι Proboraptors!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Proboraptors κέρδισαν τα Beeranhas με 52-47 και έκαναν το 7/7 στον δεύτερο όμιλο της D2-League, πηγαίνοντας έτσι με το απόλυτο στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον Αλκοολικό Αστέρα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ντέρμπι στο ξεκίνημά του, καθώς οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ισόπαλες με 11-11. Ο Μουσούντας με 4 και ο Τσουκαλάς με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τα Beeranhas 4 πόντους έβαλε ο Κύρκος και ένα τριποντάκι ο Δέτσης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν το παιχνίδι και με τους Αναγνωστόπουλο - Ευάγγελου να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος και τους Σταμάτη - Χαϊδάκη να βάζουν από ένα τριποντάκι, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 21-27. Τους Proboraptors κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Τσουκαλά και οι 3 του Ζερβόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαλέντζη μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 22-31, ωστόσο με 8 πόντους του Αβούρη, 7 του Ζερβόπουλου και τρίποντο του Τσουκαλά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 40-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους ροζ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δέτση να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του και τους Ευάγγελου, Κύρκο και Σωτηριάδη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-36!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με τους Proboraptors να φτάνουν στην σπουδαία νίκη με 52-47, μετά από μεγάλα σουτ των Ζερβόπουλου, Αβούρη, Βαλέντζη και Κατσιμίχα. Για τα Beeranhas στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σταμάτης, Χαϊδάκης, Μπαλατσούκας και Μίχιλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 17/48 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 10/27 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Proboraptors ο Ζερβόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 4/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Beeranhas ο Κύρκος με 6 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 1/1 δίποντο, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Proboraptors (Βαλέντζης): Ζερβόπουλος 16 (1), Αβούρης 12, Βαλέντζης 4, Κατσιμίχας 2, Κουνενιδάκης, Μουσούντας 7, Τραϊφόρος 1, Τσουκαλάς 10 (1)

Beeranhas (Χαϊδάκης): Κύρκος 6, Δέτσης 6 (2), Αναγνωστόπουλος 7, Ευαγγέλου 8, Κουγιεντάκης, Μίχιλης 2, Μιχαηλίδης 2, Μπαλατσούκας 2, Σταμάτης 6 (2), Σωτηριάδης 2, Χαϊδάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων και το ντέρμπι που είδαμε για 40 λεπτά!