28/10/2023
Intercity BC 16 18 16 18 - 68 -
Golden Boys 24 18 16 14 - 72 -

Άμεση επάνοδος για Golden Boys!

Το απόγευμα του Σαββάτου, ανήμερα της Εθνικής μας εορτής, οι Golden Boys μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, άντεξαν στην πίεση της πεισματάρας Intercity κι επέστρεψαν και πάλι στις νίκες με τελικό αποτέλεσμα 68 – 72.

Οι ομάδες πήγαν σε πολύ γρήγορο ρυθμό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Στηρίχθηκαν κυρίως στις επιθετικές τους δυνατότητες, με τους Golden Boys να κρατούν προβάδισμα με 16 – 24. Β. Χαχάμης και Μουλαζιμάκης οδηγούσαν την επίθεση των προπορευόμενων με 8 πόντους έκαστος, με τον Ποντικό να ακολουθεί από κοντά με 4, ενώ για την Ιντερσίτι που είχε πολυφωνία στην επίθεση ,ξεχώρισε το δίδυμο Μπόζα και Αργυριάδη με 4 πόντους αμφότεροι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων(18-18), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +8. Η Intercity πάλευε να κατεβάσει τη διαφορά μειώνοντας στους 4 σε δύο σημεία του παιχνιδιού, με Αργυριάδη – Σταματόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και τον Μπόζα να σκοράρει από τα 6.75. Στην αντίπερα όχθη , τα Χρυσά Αγόρια έβρισκαν τον τρόπο να κρατούν το υπέρ I τους σκορ, με εφτά διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τον Β. Χαχάμη να ξεχωρίζει με 5 πόντους, για το 34-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο κυλούσε με τους ίδιους ρυθμούς, με το επιμέρους σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε θέση οδηγού. Ο Ποντικός με τις εμπνεύσεις του, οργάνωνε άψογαewe την επίθεση για τους Golden Boys και ο Μουλαζιμάκης ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, κρατώντας την πρωτοπορία με 50 – 58. Στο στρατόπεδο της Ιντερσίτι, ο Σταματόπουλος έκανε τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και είχε για βοήθειες στην επίθεση τους Συρνιώτη με 6 και Νικολάου με 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ιντερσίτι έπαιξε όλες τις ζαριές της παλεύοντας για να φέρει το μάτς στα μέτρα της και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 3. Ο Σταματόπουλος ήταν ο κορυφαίος για ακόμα ένα δεκάλεπτο, με τον Στρίκο να είναι το πρώτο βιολί με 7 πόντους και τον Αργυριάδη άξιο συμπαραστάτη με 4. Στο στρατόπεδο των νικητών που αγχώθηκαν αλλά δεν το πλήρωσαν, Α.Χαχάμης(4) και Κούγιας(4) ήταν οι πρωταγωνιστές για το τελικό 68 – 72.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Intercity είχε 25/61 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 12/30 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Οι Golden Boys είχαν 24/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη .

Intercity(Νικολάου): Αργυριάδης 12, Μπόζας 9 , Νικολάου 10, Σπαής 6, Στρίκος 10(8ρ.), Συρνιώτης 9(9ρ.), Σταματόπουλος 12(7ρ. - 12 ασίστ).

Golden Boys(Α.Χαχάμης): Ιορδανίδης 5, Κ. Κατσούλης 6, Ν. Κατσούλης 1, Κούγιας 9, Μουλαζιμάκης 16(7ρ.), Ποντικός 10(9 ασίστ), Α. Χαχάμης 69, Β. Χαχάμης 19(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι έξοχες δημιουργίες από Ποντικό και Σταματόπουλο.