27/01/2023
Αμφιδέξιοι 14 29 23 34 - 100 -
Somalia Pirates 19 12 16 6 - 53 -

Άμεση αντίδραση από τους Αμφιδέξιους!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Αμφιδέξιους στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς για την 11η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Σομαλούς Πειρατές με 100-53 στο Athens Sports Hall και παραμένουν μόνοι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Σομαλοί Πειρατές, καθώς με 9 πόντους του Τρανούλη, 4 του Παπαηλιού και 4 του Γιαννοσπύρου, προηγήθηκαν με 12-19, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 14-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γεωργόπουλος, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Κλάδης, 4 ο Κούδας και 3 ο Στουρνάρας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κούδας έστησε πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό και με 16 δικούς του πόντους και βοήθειες των Γεωργόπουλου, Ρίζου και Στουρνάρα, έστειλαν τους Αμφιδέξιους στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 43-31. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τρανούλη και τους 5 του Παπαηλιού.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Κούδα, δύο τρίποντα του Γκατζιώρα, άλλα δύο του Ρίζου και ένα του Στουρνάρα, έφτασαν την διαφορά στους 19, 66-47. Ο Τρανούλης με τρία τρίποντα και ο Παπαηλιού με 5 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Βελιβασάκη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 66-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι ήταν ασταμάτητοι και με τους Στουρνάρα, Κούδα, Γεωργόπουλο και Γκατζιώρα να πετούν φωτιές, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 100-53. Για τους Σομαλούς Πειρατές στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολουζάκης και Γιαννοσπύρος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 29/47 δίποντα και 13/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 14/42 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp των Αμφιδέξιων ο Κούδας με 34 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 16/23 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο Παπαηλιού με 14 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 15 (1), Γκατζιώρας 10 (2), Στουρνάρας 21 (7), Κλάδης 7 (1), Τζαβέλλας 2, Κούδας 34, Ρίζος 11 (2)

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 14 (2), Γιαννοσπύρος 10, Στραβοπιεράκος, Τρανούλης 23 (5), Σταματέας, Παπαδάκης 2, Νικολουζάκης 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!