04/03/2023
Pourangers BC 18 14 6 11 - 49 -
New York Pic-Knicks 6 16 15 8 - 45 -

Άμεση αντίδραση από τους "παππούδες"!

Επιστροφή στις νίκες για τους Pourangers στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τους μαχητικούς New York PIC Knicks με 49-45 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Pourangers, καθώς με τρία τρίποντα του Μαρκόπουλου, 5 πόντους του Θάνου Μπούτζη και 4 του Σταυρόπουλου, προηγήθηκαν με 18-6. Ο Αντωνόπουλος, ο Σπηλιωτόπουλος και ο Καντεράκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με ακόμη 6 πόντους του Μαρκόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 32-22. Τους New York PIC Knicks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Αντωνόπουλος (4π), Στρογγύλης, Σπηλιωτόπουλος και Κωφόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αντωνόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Στρογγύλη, δύο τρίποντα του Σπηλιωτόπουλου και καλάθι του Καντεράκη, πλησίασε στον πόντο, 38-37. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μαρκόπουλος και Δραγάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pourangers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Θάνο Μπούτζη, Σπύρο Μπούτζη και Δραγάνη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 49-45. Για τους New York PIC Knicks στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Αντωνόπουλος και Στρογγύλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 12/35 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 12/35 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Pourangers ο Μαρκόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 0/4 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των New York PIC Knicks ο Σπηλιωτόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Pourangers (Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Στρατόπουλος, Μαρκόπουλος 18 (5), Δραγάνης 6, Μπούτζης Σ. 4, Μπούτζης Θ. 14 (1), Σταυρόπουλος 7

New York PIC Knicks (Αντωνόπουλος): Αγγελογιαννάκης 1, Αντωνόπουλος 10, Δημητρέλλος 2, Σπηλιωτόπουλος 11 (3), Καντεράκης 4, Κωφόπουλος 3 (1), Στρογγύλης 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό του δευτέρου ημιχρόνου!