22/01/2023
Kasonic Beers 11 18 19 20 - 68 -
Kavlanta Hawks 24 6 27 10 - 67 -

Άμεση αντίδραση των Kasonic Beers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Kasonic Beers κέρδισαν τους Kavlanta Hawks με 68-67 για δεύτερη φορά φέτος και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kavlanta Hawks στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Σοφούλη, 6 του Πέτσα και τρίποντο του Κολυβά, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 6-21. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 13, 11-24, με τον Καρακωνσταντή να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Γιώργο Ζυγούρη 4.

Ανατροπή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου οι Παπαγιάννης και Χατζημιχαήλ κυριάρχησαν μέσα στο ζωγραφιστό και με 7 πόντους έκαστος, έβαλαν μπροστά τους Kasonic Beers με 29-28. Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-30, μετά από δύο εύστοχες βολές του Σοφούλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σοφούλης πήρε εκ νέου μπρος και με 17 δικούς του πόντους, 4 του Τζώρτζη και τρίποντο του Κολυβά, έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στα "Γεράκια", 48-57! Τις "Μπύρες" κράτησαν όρθιες σε εκείνο το σημείο οι Χατζημιχαήλ και Γιώργος Ζυγούρης με 9 και 7 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Χατζημιχαήλ, Γιώργο Ζυγούρη, Μιχάλη Ζυγούρη και Παναγιώτη Ασημακόπουλο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 68-67. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σοφούλης, Πέτσας, Τζώρτζης και Κολυβάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/23 βολές, 16/39 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/26 βολές, 18/32 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Betsson mvp των Kasonic Beers ο Γιώργος Ζυγούρης με 18 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 3/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Ασημακόπουλος Π. 4, Γκόνης, Ζυγούρης Γ. 18 (2), Ζυγούρης Μ. 3 (1), Καρακωνσταντής 5 (1), Κόκκαλης, Παπαγιάννης 8, Προσηλιακός 6 (2), Χατζημιχαήλ 24 (1)

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Αλεβίζος, Ασημακόπουλος Ν., Κολυβάς 7 (2), Λιώδης 2, Μπόικο 2, Πέτσας 12, Πεντάρης, Σοφούλης 35 (3), Τζώρτζης 8

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πάθος των δύο ομάδων!