11/12/2022
Komodo Dragons 10 13 15 12 - 50 -
Optimus Priamus 7 6 12 20 - 45 -

Άμεση αντίδραση από τους DPG Warriors!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους DPG Warriors στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής κέρδισαν τον Optimus Priamus με 50-45 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και παραμένουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι DPG Warriors στο παιχνίδι, καθώς με τρίποντα των Παπαγεωργίου - Κλεφτόγιαννη και δίποντα των Βεργόπουλου - Ρόκιζα, προηγούνταν με 10-3, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Χατούνογλου και καλάθι του Φλώρου, μείωσαν στους 3, 10-7!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 5 πόντους του Λαζαρίκου και νέο τρίποντο του Κλεφτόγιαννη, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 23-13! Τον Optimus Priamus κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Χατούνογλου και Δάρας με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Καλτσάκα και 4 του Νομικού, πλησίασαν στους 4, 27-23, στα μισά της τρίτης περιόδου. Το γεγονός αυτό αφύπνησε τους πράσινους και με 6 πόντους του Ρόκιζα, 5 του Ντάου και έμμεσο τρίποντο του Παπαγεωργίου, βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο +13, 38-25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι DPG Warriors είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Λαζαρικό, Αγά και Ρόκιζα, κλείδωσαν τη νίκη, όταν ξέφυγαν στους 14, 46-32, 4:00 για το φινάλε. Το μόνο που κατάφερε ο Optimus Priamus ήταν να μειώσει στο τελικό 50-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καλτσάκα,

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 10/31 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 14/51 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των DPG Warriors ο Βαζαίος με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Optimus Priamus ο Καλτσάκας με 17 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 5/15 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1  ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Παπαγεωργίου 8 (1), Βεργόπουλος 2, Κλεφτόγιαννης 6 (2), Λαζαρίκος 8 (2), Ρόκιζας 10, Ντάος 6, Αγάς 6 (1), Βαζαίος 4

Optimus Priamus (Χατούνογλου): Πάγκαλος 2, Φλώρος 5 (1), Φουντουλάκης, Καλτσάκας 17 (2), Σκουτέρης, Νομικός 4, Δάρας 4, Χατούνογλου 13

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι DPG Warriors, αλλά και η αντίδραση του Optimus Priamus στο φινάλε!